Covid-19. Obiecujące wyniki leczenia kombinacją trzech leków

11 Maja 2020, 15:14 covid koronawirus diagnosta przylbica medyk epidemia pandemia choroby zakazne
2 faza badań klinicznych na 127 pacjentach z 6 szpitali w Hongkongu wykazała, że kombinacja trzech leków stosowanych w leczeniu: stwardnienia rozsianego, HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV), podana pacjentom z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem Covid-19, jest skuteczniejsza od powszechnie stosowanej terapii ograniczającej się do jednej substancji. Pierwsze efekty terapii już po czterech dniach.
 

- Badanie to wykazało, że wczesne leczenie potrójnym połączeniem terapii przeciwwirusowej z interferonem beta-1b, lopinawirem-rytonawirem i rybawiryną jest bezpieczne i bardzo skuteczne w redukcji cząsteczek wirusa w organizmie, zmniejszaniu odpowiedzi cytokin, łagodzeniu objawów i redukcji zagrożenia zakażenia COVID-19. Ponadto kombinacja tych substancji przeciwwirusowych sprawiła, że ​​miano wirusa było ujemne we wszystkich próbkach, zmniejszając w ten sposób zakaźność pacjenta - wskazują w publikacji badacze.Jak wynika z opracowania badaczy z Hongkongu, podawanie pacjentom tych trzech leków łącznie powstrzymuje COVID-19 w siedem dni. Dwukrotnie szybciej niż w przypadku podawania chorym wyłącznie lopinaviru-ritonaviru. 

W badaniu wzięło udział 127 dorosłych pacjentów zakażonych koronawirusem z sześciu publicznych szpitali w Hongkongu w okresie 10.02-20.03. 86 pacjentom podano mieszankę trzech leków antywirusowych a 41 tylko lopinavir-ritonavir.
 

U osób, którym podano kombinację trzech leków, efekty leczenia zauważalne były po średnio siedmiu dniach terapii, podczas gdy u drugiej grupy kontrolnej efekty były widoczne średnio o 5 dni później. W pierwszej grupie objawy choroby ustępowały już po czterech dnia a u pacjentów stosujących tylko jeden lek, po ośmiu.  

źródło: Triple combination of interferon beta-1b, lopinavir–ritonavir, and ribavirin in the treatment of patients admitted to hospital with COVID-19: an open-label, randomised, phase 2 trial

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz