Izolacja Śląska? Wojewoda: to zależy od mieszkańców

11 Maja 2020, 13:29

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego dla woj. Śląskiego, przebadano już 15 tys. górników. - W ciągu najbliższych dni opanujemy skalę zakażeń - mówił wiceminister podczas konferencji w najbardziej dotkniętym epidemią województwie w Polsce. 

 

Rosnąca fala zakażeń na Śląsku zmusiła resort zdrowia do podjęcia nadzwyczajnych środków. W centrum walki skierowani zostali Główny Inspektor Sanitarny oraz wiceminister odpowiedzialny za walkę z epidemią w Polsce.

- Sama skala badania 15 tysięcy górników pokaże nam, jaki będzie procent zakażonych - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Komentował, że liczy na opanowanie sytuacji w ciągu najbliższych dni. -W kopalni będą mogły pracować tylko i wyłącznie osoby z wynikiem ujemnym zakażenia. Pod koniec tygodnia pojawi się decyzja ws. ponownego testowania górników. Chcemy uniknąć nowej fali zakażonych górników - komentował. Dodał, że w jego ocenie skala zakażeń w tym województwie zostanie opanowana.

 - 97-98 proc. górników przechodzi koronawirusa w sposób bezobjawowy. To dobre dla samych pacjentów, jednak nieświadomość zakażenia powoduje, że pacjenci bezobjawowi zakażają kolejnych mieszkańców Śląska - mówił wiceminister.

W województwie śląskim obecnie funkcjonuje 8 laboratoriów zajmujących się diagnostyką koronawirusa. Od środy będzie funkcjonować ma dziewiąte laboratorium, a w kolejnym laboratorium zwiększone zostaną "znacząco" moce przerobowe. Na Śląsku stwierdzono 3708 zakażeń koronawirusem. Śląsk jest najbardziej dotkniętym epidemią województwem w Polsce. 

Wiceminister zapytany o to, czy rozpatrywane są specjalne obostrzenia dla województwa śląskiego stwierdził, że po spotkaniu sztabu jest pozytywnie nastawiony i w jego opinii "nie będzie potrzeby wdrożenia indywidualnych obostrzeń dla Śląska". - Liczę na odpowiedzialność mieszkańców tego regionu - mówił.

- To od odpowiedzialności mieszkańców województwa zależy jakie decyzje będą podejmowane – dodał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz