Dziś wideokonferencja ministrów zdrowia UE o strategii farmaceutycznej UE

12 Maja 2020, 10:00 leki

W ramach prac Rady Unii Europejskiej odbywa się dziś (12 maja br.) wideokonferencja ministrów zdrowia państw członkowskich. Tematem spotkania jest wpływ pandemii Covid-19 na dostęp do leków, a ministrowie mają rozmawiać o przygotowaniu strategii farmaceutycznej UE.

Unia Europejska zaczyna prace nad strategią farmaceutyczną, której elementem ma być odtworzenie w Europie produkcji substancji czynnych do wytwarzania leków oraz rozwój przemysłu farmaceutycznego.

Krajowi Producenci Leków oczekują, że Polska będzie odgrywać w tej strategii znaczącą rolę.

Niedawno pisaliśmy o powrocie do rozmów o Refundacyjnym Trybie Rozwojowym dla producentów leków: NEWS: Refundacyjny Tryb Rozwojowy - czy wracają prace w MZ? AKTL.

Pandemia zmieniła podejście do produkcji farmaceutycznej

Jak podkreślają krajowi producenci, ponad 60 proc. surowców wykorzystywanych przez europejski przemysł farmaceutyczny do produkcji leków pochodzi z Chin i Indii. Te kraje wyspecjalizowały się w produkcji substancji czynnych (API), podczas gdy wytwórcy europejscy nie będąc w stanie konkurować cenowo zamknęli swoje fabryki. "Pandemia pokazała, że oparcie bezpieczeństwa lekowego Europy o globalne łańcuchy dostaw może zawieść" - wskazują i dodają, że wprowadzone w zawiązku z COVID-19 przez większość państw zakazy eksportu wyrobów medycznych zatrzymały na jakiś czas dostawy do wielu krajów, a przerwy w produkcji w Azji skutkowały deficytami na rynku i wzrostem cen. W efekcie leki i substancje do ich wytwarzania drożeją i są trudniej dostępne, a nawet stają się formą nacisku w konfliktach geopolitycznych.

Rząd amerykański zapowiedział powrót amerykańskiego przemysłu farmaceutycznego do USA w ciągu dwóch lat. Również kraje europejskie, jak Francja czy Niemcy mówią o rozwóju przemysłu farmaceutycznego u siebie i relokalizacji produkcji do Europy. W Hiszpanii czy Belgii od wielu lat realizowane są już programy wsparcia rozwoju lokalnej produkcji leków.

Polska ma potencjał

Polska ma potencjał, aby rozwijać produkcję substancji czynnych (API) i leków u siebie.

Obecnie Polpharma wytwarza 42 substancje farmaceutyczne służące do produkcji części własnych leków, jak również na eksport na rynki USA, Japonii czy Korei. Substancje czynne w mniejszej ilości robią też Polfa Tarchomin, Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED Warszawa i klika innych. Są to m.in. antytoksyna jadu żmij, antytoksyna jadu kiełbasianego (antytoksyna botulinowa ABE), benzodiazepiny, biosyntetyczna wysokooczyszczona insulina ludzka.

Inne firmy, które jeszcze kilka lat temu wytwarzały API w Polsce ze względu na to, że ich zakup z Azji był znacznie tańszy zaprzestały tej produkcji. Wiąże się ona bowiem z dużymi kosztami związanymi z koniecznością spełnienia norm ekologicznych, a także ze znacznym zużyciem energii elektrycznej.

- Zważywszy jednak, że substancje czynne stają się dziś cenniejsze niż ropa naftowa, wiele krajów, jak Francja, Niemcy czy Hiszpania stara się zachęcić narodowych producentów, żeby zwiększali produkcję farmaceutyczną, a firmy zagraniczne, żeby u nich stawiały swoje fabryki. Również USA zapowiedziały odbudowę tej branży u siebie. Polska nie może postępować inaczej. My również musimy budować nasze bezpieczeństwo lekowe i uniezależniać się od zagranicznych dostaw – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Dodaje, że dzięki wyszkolonej i doświadczonej kadrze, a także istniejącej infrastrukturze, Polska ma potencjał, aby produkować substancje czynne i rozwijać przemysł farmaceutyczny.

- Dlatego wierzymy, że nasz Rząd zadba, aby rola Polski w europejskiej strategii farmaceutycznej była znacząca - mówi. f

Źródło: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz