Wybory w lokalach wyborczych wbrew rekomendacjom MZ?

12 Maja 2020, 11:24 sejm

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt przewiduje organizację wyborów w formie korespondencyjnej oraz tradycyjnej, w lokalach wyborczych - wbrew rekomendacjom Ministra Zdrowia.

Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnimi rekomendacjami Ministra Zdrowia z 17. kwietnia, najbliższy bezpieczny termin organizacji wyborów w lokalach wyborczych, przypada za dwa lata.

- W związku z tym moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych, są możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata. I taka jest moja rekomendacja - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeżeli natomiast ugrupowania polityczne nie zgodzą się na takie rozwiązanie, wtedy jedyną bezpieczną formą przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne - dodał.

Czytaj: Minister Zdrowia wydał rekomendację ws. wyborów

Wybory w lokalach wyborczych już w tym roku?

W poniedziałek wieczorem w Sejmie, Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), Przemysław Czarnek (PiS) oraz Łukasz Schreiber (PiS) zaprezentowali projekt nowelizacji kodeksu wyborczego oraz ustawy „o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2”. 

Nowelizacja zakłada możliwość udziału w wyborach w formie tradycyjnej, w lokalach wyborczych przy obwodowych komisjach wyborczych. Projekt zakłada formę powszechnego głosowania korespondencyjną jako jedną z możliwości. Chęć udziału w tej formie głosowania należy poprzedzić wnioskiem. Każdy, kto będzie chciał oddać głos listownie, będzie musiał zadeklarować to najpóźniej na 12 dni przed wyborami, a wyborca będący w dniu głosowania w obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do piątego dnia przed dniem wyborów. 

Jak czytamy w treści autopoprawki "głosowania korespondencyjnego za granicą nie przeprowadza się także w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia wyborów w takiej formie.”;

Marszałek Elżbieta Witek ma 14 dni na ogłoszenie nowego terminu wyborów. Marszałek Sejmu może na wniosek ministra zdrowia, i po zasięgnięciu opinii PKW, zmienić terminy wykonywania czynności wyborczych ze względu na sytuację epidemiczną.

Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że wybory mogą odbyć najprawdopodobniej 28 czerwca.

CzytajWybory korespondencyjne w maju - co sądzą epidemiolodzy?

Jakie stanowisko MZ?

- Moje rekomendacje nadal są takie, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą w czasie epidemii – komentował we wtorek, na antenie Radia Zet, minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że jeszcze dziś przekaże uwagi do autopoprawki posłów.

-Jestem przekonany, że ja i minister Szumowski, oraz wszyscy tu nasi koledzy wystąpimy o możliwość skorzystania właśnie z tej formy głosowania korespondencyjnego, ponieważ to jest dla nas i dla wszystkich w naszym otoczeniu najbezpieczniejsze rozwiązanie. I to samo w imieniu Ministerstwa Zdrowia mogę zarekomendować wszystkim Polakom- mówił podczas porannego briefingu prasowego wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak stwierdził, projekt poselski " jest formą pewnego kompromisu przygotowanego przez partię Porozumienie w ramach paktu obozu Zjednoczonej Prawicy".- My przyjmujemy z uwagą propozycję partii Porozumienie, będziemy składali pewne uwagi  z punktu widzenia zdrowotnego, tak, aby ten projekt był jeszcze lepszy - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz