Planowe leczenie: potrzebne zalecenia dot. przyjmowania pacjentów

12 Maja 2020, 13:50 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

O wydanie zaleceń niezbędnych dla przywrócenia przyjmowania pacjentów w ramach planowej opieki medycznej i badań profilaktycznych - zwróciło się Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia w związku z jego apelem o stopniowe przywracanie planowej działalności szpitali i przychodni.

Zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, każdy pacjent przyjmowany do planowej procedury leczniczej powinien mieć nie wcześniej niż 24 godziny przed planową hospitalizacją pobrany i oceniony wymaz jamy nosowej lub gardła w kierunku SARS-CoV-2 (badanie metodą RT-PCR), ponieważ tylko takie badanie minimalizuje prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Jak zwraca uwagę samorząd lekarski, tak standard postępowania przyjmuje na własne ryzyko finansowe ogromna większość szpitali wznawiających działalność planową.

Prezydium domaga się, aby koszty wykonania badań na obecność wirusa przed skorzystaniem z planowego leczenia były sfinansowane przez publicznego płatnika.

"Dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do Ministra zdrowia o pilne wydanie zaleceń dotyczących postępowania przy planowych hospitalizacjach i wykonywaniu planowych procedur w ramach lecznictwa ambulatoryjnego oraz badaniach profilaktycznych" - czytamy w apelu do Ministra Zdrowia.

Źródło: NRL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz