WHO: kilka miliardów ludzi na świecie zakażonych opryszczką

12 Maja 2020, 16:12 rak prostata pacjent

Około pół miliarda ludzi na całym świecie żyje z opryszczką narządów płciowych, a kilka miliardów ma infekcję opryszczki jamy ustnej - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia w swoim meldunku, około 13 proc. światowej populacji w wieku od 15 do 49 lat żyło z zakażeniem wirusem opryszczki zwykłej typu 2 (HSV-2) w 2016 r (ostatnie dane). Z kolei około 67 proc. światowej populacji (szacunkowo 3,7 mld ludzi) w wieku od 0 do 49 lat miało zakażenie HSV-1 w 2016 r. Większość tych infekcji miała charakter doustny. Zakażenie HSV-1 narządów płciowych ma od 122 do 192 mln ludzi. 

 Osoby zakażone HSV-2 są co najmniej trzy razy bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV. HSV-2 prawdopodobnie odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa HIV na całym świecie - podaje WHO.

Wczesne rozpoznanie opryszczki narządów płciowych i wdrożenie odpowiedniego leczenia obniża ryzyko roznoszenia się wirusa, a w przypadku kobiet w ciąży - zagrożenia dla dziecka. 

Wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1) jest przenoszony głównie przez kontakt doustny w celu wywołania zakażenia opryszczką jamy ustnej - czasami prowadząc do bolesnych owrzodzeń w jamie ustnej lub wokół niej („opryszczka”). Jednak HSV-1 może być również przenoszony na obszar narządów płciowych poprzez seks oralny, powodując opryszczkę narządów płciowych. HSV-2 jest prawie wyłącznie przenoszony drogą płciową, powodując opryszczkę narządów płciowych. 

-Zakażenie może prowadzić do nawracających, często bolesnych owrzodzeń narządów płciowych nawet u jednej trzeciej osób zakażonych - podkreśla w komunikacie WHO.

 Czy możliwe jest całkowite wyleczenie opryszczki?

Jeżeli ktoś zaraził się wirusem opryszczki (HSV-1 lub HSV-2), już zawsze ten wirus będzie się znajdował w jego organizmie i okresowo będzie go wydalał w ślinie lub wydzielinach płciowych. Z czasem lub pod wpływem długotrwałego leczenia przeciwwirusowego nawroty opryszczki będą coraz łagodniejsze i rzadsze, jednak nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zakażenia HSV. Obecnie dostępne leki przeciwwirusowe nie niszczą wirusa, hamują tylko jego mnożenie się.

Nie ma lekarstwa na opryszczkę. Leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, famcyklowir i walacyklowir, mogą pomóc zmniejszyć nasilenie i częstotliwość objawów, ale nie mogą wyleczyć infekcji- podaje WHO

- Szczepionka przeciwko infekcji HSV nie tylko pomogłaby promować i chronić zdrowie i dobre samopoczucie milionów ludzi, w szczególności kobiet na całym świecie - mogłaby również potencjalnie wpłynąć na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa HIV, gdyby została opracowana i dostarczona wraz z innymi Strategiami na rzecz zapobiegania HIV- mówi dr Meg Doherty, dyrektor Departamentu WHO ds. prewencji zakażeń  HIV, Zapalenia  Wątroby i chorób przenoszonych drogą płciową.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do krajów członkowskich o działania na rzecz edukacji pacjentów, lepszego dostępu do leków przeciwwirusowych oraz wzmożenia działań zapobiegającym zakażeń HIV o osób z objawami HSV narządów płciowych. - Ponadto konieczne jest opracowanie lepszego leczenia i interwencji zapobiegawczych, zwłaszcza szczepionek przeciwko HSV - wskazuje WHO.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz