Ł.Szumowski o zmianach dotyczących testów komercyjnych

13 Maja 2020, 12:22 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Wydaje się, że wypracowaliśmy kompromisową propozycję - tak ocenił minister zdrowia projekt rozporządzenia dotyczący wykonywania przez laboratoria komercyjnych testów w kierunku koronawirusa. Projekt, który jest w konsultacjach przewiduje, że laboratorium takie musi zostać zwalidowane, a pula komercyjnych testów wyniesie maksymalnie 30 proc.

Ł.Szumowski pytany na środowym briefingu o komercyjne testy, poinformował, że do projektu rozporządzenia spływają obecnie uwagi. Projekt w weekend trafił do uzgodnień i opisaliśmy go tutaj Projekt dot. komercyjnego testowania na koronawirusa - w uzgodnieniach

- Nie chcemy blokować żadnej działalności, ale musimy zabezpieczyć dostępność testów dla pacjentów. My płacimy 280 zł za wykonanie testów. To stawka całkiem przyzwoita, bo np. w Niemczech komercyjnie można testy wykonać za 30-40 euro - mówił.

- Nie możemy pozwolić sobie na to, że firmy czy podmioty przejdą całkowicie na testy komercyjne i będą robiły badania pewnym grupom zawodowym czy spółkom, a pacjenci nie będą mieli tego dostępu - zastrzegł.

Jak ocenił, propozycja MZ wydaje się być kompromisowa. - Jeżeli ktoś chce robić testy komercyjnie, to musi się zwalidować, aby wiedzieć, że jakość zabezpieczenia zdrowia i życia jest na dobrym poziomie. Ponadto 70 proc. wolumenu, możliwości które ma, musi przeznaczyć dla publicznej oferty: dla pacjentów, medyków i wszystkich którzy tego potrzebują, a jeżeli chce robić testy komercyjne - to 30 proc. może wykonać czysto komercyjnie - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz