Rząd poinformował o III etapie "odmrażania" gospodarki

13 Maja 2020, 13:47 SZUMOWSKI MORAWIECKI

Premier poinformował o III etapie znoszenia ograniczeń. Od 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także lokale gastronomiczne, zmienione reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej, umożliwione zostaną zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, poluzowane zasady korzystania z obiektów sportowych. Z kolei od 25 maja w klasach I-III będą uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, konsultacje maturzystów ze swoimi nauczycielami, a od 1 czerwca - konsultacje pozostałych uczniów. Nadal będą obowiązywać rygory sanitarne, jak utrzymanie określonej odległości, obowiązek noszenia maseczek oraz dezynfekcja.

 

Jak mówił w środę na konferencji premier Mateusz Morawiecki, od 18 maja zakłady fryzjerskie i kosmetyczne i wszelkie tego typu będą mogły funkcjonować w rygorze sanitarnym. Dodał, że w przypadku salonów fryzjerskich konieczne będzie umawianie się na konkretne godziny, aby ludzie się tam nie gromadzili w poczekalni. Wśród zaleceń jest też obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic, używanie ręczników jednorazowych.

- Częściowo otwieramy usługi gastronomiczne, ale też z utrzymaniem reżimu w środku i na zewnątrz. - Zachęcamy więc do otwierania ogródków, tam gdzie jest to możliwe - dodał.

Wymogi dla gastronomii to m.in. limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2), dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami lub 1 m - jeżeli oddzielone zostaną przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika, zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Goście będą mogli zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Zmiany w transporcie publicznym

Od 18 maja zmienione zostaną także reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej i transporcie publicznym. - Do tej pory liczba pasażerów to połowa miejsc siedzących, a od 18 maja będzie to tyle ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Zajęcia w szkołach

- Od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych - poinformował premier. Będzie też możliwość prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistycznej rewalidacji.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Z kolei od 25 maja będzie możliwe prowadzeniezajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, a także konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Natomiast od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami będą możliwe dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Istotne jest, że od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Większa będzie także możliwość od 18 maja br. korzystania z otwartych miejsc uprawniania sportu, boisk, orlików. Ale będzie można też korzystać z sal i hal sportowych - z pewnym ograniczeniem liczby osób.

Działalność kulturalna

Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in. działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń. - Chcemy umożliwić organizowanie prób i ćwiczeń na uczelniach artystycznych np. muzycznych - mówił premier.

Uroczystości religijne

Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Kontrole na granicy do 12 czerwca

Przedłużona została kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

 

Powrót do normalności

- Ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny, ale możliwy poprzez to, że utrzymujemy dystans i stosujemy środki dezynfekcyjne - mówił premier. Jak podkreślał M.Morawiecki, to ta dyscyplina, której przestrzegamy spowodowała, że mamy inną sytuację niż w  krajach, gdzie jest kilkukrotnie większa liczba zgonów i znacznie większa liczba zachorowań na koronawirusa.

- Mam wielką nadzieję, że z tego miejsca niedługo, mam nadzieję, że niedługo, ale że przyjdzie ten dzień i będę mógł powiedzieć, że pokonaliśmy koronawirusa (...) Już dzisiaj jest więcej nadziei na to, że będzie to zwycięska walka - mówił.

20 tys. testów i 1,2 tys. testów Drive Thru

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że to działania ważne z punktu widzenia kraju, bo gospodarka musi funkcjonować, ale w maksymalnym reżimie sanitarnym i apelował o ścisłe trzymanie się reguł.

Dodał, że  jednej strony konieczne jest noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego od innych osób, a z drugiej - szybkie wyłapywanie osób zarażonych. - Wykonaliśmy 20 tys. testów zeszłej doby, a 1,2 tys. osób skorzystało już z możliwości Drive Thru wychodząc z kwarantanny - poinformował.

Odnosząc się do sytuacji na Śląsku podkreślał, że są sytuacje takie jak w kopalniach, gdzie brak jest możliwości dystansowania się, ale też brak jest możliwości zamknięcia kopalń, dlatego górnicy muszą pracować. - I stąd akcja, aby przebadać wszystkich górników z 5 kopalń, a teraz badamy rodziny tych górników i osoby z kontaktu - mówił.

Jednocześnie przyznał, że krzywa zachorowań dla Polski jest krzywą, która zaczyna spadać, a dzięki wszystkim podjętym działaniom, w Polsce nie było sytuacji, gdy "medyk musiał decydować o tym, kto ma żyć, a kto nie będzie miał dostępu do respiratora".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz