Premier Morawiecki broni Ministra Zdrowia

13 Maja 2020, 14:45 maska ochronna maseczka depresja epidemia covid koronawirus

- To musiały być szybkie decyzje i nie zawsze można wtedy sprawdzić rzetelność każdego kontrahenta.  Minister podjął najlepszą możliwą decyzję,  jaką wtedy można było podjąć - ocenił premier Mateusz Morawiecki w środę mówiąc o sprawie zamówienia przez resort zdrowia maseczek medycznych, które okazały się nie spełniać norm z umowy. MZ złożył w środę zawiadomienie do prokuratury.

O sprawie pisaliśmy tutaj "GW" o kulisach zakupów resortu zdrowia. Ł. Szumowski odpowiadaMZ zgłasza sprawę "bezwartościowych maseczek" do prokuraturyJ.Cieszyński o zakupach maseczek: każdorazowo w pełni transparentnie

W środę podczas konferencji o III etapie znoszenia zakazów, premier był pytany jak ocenia działania ministerstwa zdrowia.

- Ministerstwo zrobiło to, co do niego należało.  Liczył się wtedy czas. Pamiętamy doskonale jak wyglądała sytuacja w marcu. Cały świat dosłownie zabijał się o to, aby pozyskać transporty maseczek, transporty sprzętu medycznego, sprzętu ochronnego. Od tego zależało życie ludzkie. Jestem ogromnie wdzięczny ministerstwu zdrowia i ministrowi zdrowia za szybkie reakcje. To musiały być szybkie decyzje i nie zawsze można wtedy sprawdzić rzetelność każdego kontrahenta.  Minister podjął najlepszą możliwą decyzję, jaką wtedy można było podjąć - mówił M.Morawiecki.  

Wyraził przekonanie, że jeżeli znalazł się jakiś nierzetelny kontrahent, to sprawa znajdzie swój właściwy finał we właściwych organach państwowych.

- Nie ma we mnie ani krzty obawy, co do prawidłowości całego procesu. Tam wtedy decydowało się ludzkie życie i jestem przekonany, że dzięki szybkim decyzjom ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, my mamy dzisiaj obecnie zupełnie inną sytuację, nie taką jak w Hiszpanii, Włoszech czy Belgii, gdzie lekarze musieli podejmować decyzje czy leczyć pacjentów - stwierdził szef rządu.

- W Polsce, to dzięki szybkim działaniom Ministerstwa zdrowia, sprawnym działaniom pana ministra Szumowskiego, Pana ministra Janusza Cieszyńskiego, doszło do zorganizowania procesu leczenia chorych na koronawirusa w zupełnie inny sposób - podkreślił.Jak dodał, "jesteśmy dziś w zupełnie innym położeniu niż nasi przyjaciele z południa czy zachodu Europy, nawet bogatszych państw, gdzie liczba zgonów jest nawet 10-krotnie wyższa.

z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że „problem nieuczciwych kontrahentów nie dotyczy tylko Polski, ale jest to problem powszechny na świecie”. Zapowiedział, że dziś wyśle list do Komisji Europejskiej , ponieważ okazało się, że 600 tys. maseczek przekazanych Polsce z UE nie spełnia żadnych norm FFP. Minister informował o tym podczas porannego briefingu Ł.Szumowski: Maseczki, które zakupiła UE nie spełniają żadnych norm

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz