Gilead: umowa z 5 producentami leków generycznych na produkcję remdesiviru stosowanego w terapii Covid-19

13 Maja 2020, 14:27 lek produkcja leków remdesivir gilead leki

Po uzyskaniu wczesnej autoryzacji remdesiwiru do terapii COVID-19, Gilead Sciences robi krok w zwiększeniu światowych możliwości produkcyjnych dla leku na koronawirusa. Koncern na czas pandemii rezygnuje z opłat licencyjnych, dla pięciu licencjonowanych producentów leków generycznych.

W zeszłym tygodniu koncern farmaceutyczny Gilead poinformował, że poszukuje partnerów zewnętrznych, aby zwiększyć swoją zdolność do produkcji remdesiwiru dla 127 krajów w Europie, Azji i poza nią, do co najmniej 2022 roku.

Produkcja Remdesiviru opiera się na „deficytowych” półproduktach, które mają własne „określone” terminy produkcji. Idąc dalej, koordynacja produkcji leku będzie „krytyczna” - informował Daniel O’Day, dyr gen. Gilead Sciences

Tydzień później producent informuje o współpracy z Cipla, Mylan, Ferozsons Laboratories, Hetero Labs i Jubilant Lifesciences. W wytwórniach tych producentów będzie produkowany i dystrybuowany lek, przede wszystkim dla krajów rozwijających się. - Leki trafią także do krajów  o wyższych dochodach, „które napotykają znaczne przeszkody w dostępie do opieki zdrowotnej”- informuje Gilead.

W oparciu o podpisane umowy Gilead udostępni swoje know-how w zakresie produkcji remdesiwiru, leku stosowanego w terapii pacjentów z Covid-19. Każda firma będzie mogła ustalić cenę za swoją własną generyczną wersję leku.

Jak informuje koncern Gilead, licencjonowani producenci leków nie zapłacą Gilead honorariów autorskich, dopóki Światowa Organizacja Zdrowia nie odwoła nowego stanu zagrożenia zdrowia publicznego koronawirusa lub dopóki nie zostanie zatwierdzona inna terapia COVID-19.

Sublicencji udzielać będzie Medicines Patent Pool, wspierana przez ONZ organizacja działająca na rzecz obniżenia cen metod leczenia kluczowych chorób zakaźnych 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz