Czy dzieci rozprzestrzeniają koronawirusa? Przegląd dostępnych badań

13 Maja 2020, 15:43 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Niektóre serwisy na podstawie niedawno opublikowanego przeglądu 78 badań nad Covid-19 informowały, że dzieci nie mogą zakażać koronawirusem. Jeden z badaczy wydał oświadczenie wyjaśniające, że dzieci „prawie na pewno przenoszą COVID-19”. Przed takimi twierdzeniami przestrzega też Światowa Organizacja Zdrowia.

W pierwszych artykułach na temat tej recenzji stwierdzono, "że do tej pory nie było dowodów na to, żeby dziecko przekazało wirusa dorosłym".

Błędne wnioski wynikać mogą częściowo z doniesień podczas przeglądu dostępnych badań przeprowadzonych przez wspólną komisję Chin i WHO. Eksperci, z którymi rozmawiali członkowie komisji, "nie mogli sobie przypomnieć żadnego epizodu, w którym dziecko przekazało chorobę dorosłemu"- informuje BusinessInsider. WHO w swoim przeglądzie stwierdziło jednak, że obecnie "nie ma dowodów, aby dzieci nie były nosicielami choroby”.

Barw sprawie nadała także opinia Szwajcarskiego Dyrektora ds. Chorób Zakaźnych, który oświadczył w ubiegłym tygodniu, że dzieci poniżej 10 roku życia „nie mają receptorów pozwalających na zachorowanie”, w związku z czym kraj ponownie otwiera szkoły publiczne 11 maja. W czwartek, po doniesieniach medialnych na podstawie obszernego przeglądu 78 dostępnych badań przeprowadzonych przez brytyjską Royal College of Pediatrics and Child Health (RPCH), z których wynika, że "rola dzieci w przenoszeniu zakażenia jest niejasna, ale wydaje się prawdopodobne, że nie odgrywają one znaczącej roli."  

- Dzieci prawie na pewno przenoszą COVID-19. Obecne dowody sugerują jedynie, że dzieci są mniej podatne na infekcje, mają łagodniejsze infekcje i rzadko są odpowiedzialni za transmisję domową - prostował na swoim twitterze autor recenzji Alasdair Munro, badacz kliniczny zajmujący się pediatrycznymi chorobami zakaźnymi w University Hospital Southampton.

Do sprawy odniosło się także Royal College of Pediatrics tweetując, że „wiele doniesień medialnych, powołując się na RCPCH, błędnie sugerowało, że dzieci nie mogą przesyłać COVID-19. Nie jest to opinia RCPCH ani nie jest to teza oparta na dowodach”.

 Jak czytamy w recenzji, obecnie dostępne dowody wskazują, że dzieci znacznie rzadziej chorują na COVID-19, a śmiertelność wśród dzieci jest niska.

 Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDCP) 1,7 proc. spośród 150 000 amerykańskich przypadków zakażenia COVID-19 dotyczyło osób poniżej 18 roku życia. Dzieci z COVID-19 stanowią mniej niż 2 proc. wszystkich przypadków zakażenia, na świecie.

Na Islandii, gdzie przebadano 6 proc. populacji, u żadnego z 848 badanych dzieci nie stwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W jednym z włoskich miast, gdzie 2,6 proc. mieszkańców miało Covid-19, również nie potwierdzono zakażenia koronawirusem u żadnego dziecka w wieku poniżej 10 lat 

Inne badanie z udziałem 2000 dzieci z Covid-19 w Chinach wykazało, że 90 proc. z nich było bezobjawowych, 39 proc. rozwinęło zapalenie płuc bez objawów, a 6 proc. dzieci rozwinęło ciężkie infekcje.

źródło: Boast A, Munro A, Goldstein H. An evidence summary of Paediatric COVID-19 literature, BusinessInsider

 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz