NIK skontroluje Agencję Rezerw Materiałowych

13 Maja 2020, 15:42 koronawirus wirus kwarantanna epidemia pandemia maska ochrona sanepid

- Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała ponad 62 tys. masek ochronnych po 10 zł w przeddzień epidemii. Później kupowano maski gorszej jakości, bez żadnych atestów po 39 zł - podkreślił w rozmowie z Polityką Zdrowotną poseł Lewicy Marek Rutka, współautor wniosku do Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. Jak informuje M. Rutka, prezes Izby odpowiedział, że zajmie się sprawą i skontroluje ARM, jednak dopiero po zniesieniu specjalnych rygorów epidemicznych.

Kontrola poselska

- My zrobiliśmy kontrolę poselską w Agencji Rezerw Materiałowych w marcu tego roku i wynik był taki, że nie jesteśmy jako kraj przygotowani na epidemię - podkreśla M. Rutka. Dodaje, że niemożliwe ze względów bezpieczeństwa było jednak ujawnienie stanów magazynowych Agencji.

Pytany o możliwość wykorzystania kupionych we Francji masek przeciwgazowych, które Agencja sprzedała za granicę, M. Rutka zwraca uwagę, że można było je wykorzystać wykonując np. przegląd w Polsce w Centralnym Ośrodku Ochrony Pracy w Polsce, bo z takiej możliwości korzystali strażacy. Jak przekonuje koszt byłby znacznie mniejszy niż koszt późniejszego zakupu w marcu masek nieprofesjonalnych, bez żadnych atestów, po 39 zł za sztukę.

Zwraca też uwagę, że Agencja Wywiadu już w styczniu alarmowała rząd i radziła, aby nadchodzące zagrożenie epidemią koronawirusem potraktować poważnie, tym bardziej dziwi decyzja o pozbyciu się masek.

NIK w gotowości do kontroli

Stąd wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. Na wniosek odpowiedział w ubiegłym tygodniu Prezes NIK i napisał, że  "NIK gotowa jest podjąć przygotowania do wnioskowanej kontroli". Jednak ze względu na obecną pandemię Izba ma utrudnione działania kontrolne i kontrola możliwa będzie dopiero po zniesieniu specjalnych rygorów epidemicznych.

 

W odpowiedzi prezes NIK przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż ARM "jest obecnie jednostką szczególnie zaangażowaną w działania związane ze zwalczaniem skutków epidemii i zapobieganiem jej rozprzestrzeniania".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz