Wlk. Brytania: Covid-19 jak zagrożenie terrorystyczne

14 Maja 2020, 10:08 kwarantanna epidemia covid pandemia koronawirus

Wielka Brytania: pięciostopniowym systemem alarmowym do ostrzegania przed wzrostem infekcji koronowirusa będzie zarządzać nowy ośrodek bezpieczeństwa biologicznego.

- System ma za zadanie wczesne raportowanie o wzroście liczby infekcji- powiedział minister społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick.

Dane mogą być następnie wykorzystane do podjęcia decyzji o tym, kiedy i gdzie restrykcje związane z koronawirusem zostaną rozluźnione. W dodatku różny stopień zagrożenia może obowiązywać w różnych częściach kraju.

Poziomy zagrożenia będą zależeć od liczby przypadków i współczynnika "R", czyli współczynnika reprodukcji wirusa.  

- Obecnie Wielka Brytania znajduje się na poziomie czwartym, w pięciostopniowej skali, gdzie piąty stosowany jest w przypadku maksymalnego niebezpieczeństwa — powiedział R. Jenrick.

Celem dla Wielkiej Brytanii jest jak najszybsze przejście do trzeciego poziomu. Każdy poziom zagrożenia wiąże się z innym poziomem restrykcji. Zdaniem rządu wprowadzenie przejrzystego systemu pozwoli na szybsze pokonanie infekcji i zapobiegnie nagłemu wzrostowi zakażeń.

Początkowo wprowadzenie systemu ostrzegania jest planowane tylko dla Anglii, a być może w późniejszym czasie zostanie on wprowadzony w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Wielka Brytania jest krajem o największej liczbie zgonów w wyniku koronawirusa w Europie, a mieszkańcy coraz częściej domagają się od rządu przedstawienia planu zniesienia restrykcji związanych z koronawirusem.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz