Kto pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19?

14 Maja 2020, 16:42 Szczepienia

W ostatnim wywiadzie CEO firmy Sanofi zasugerował, że Stany Zjednoczone otrzymają szczepionkę jako pierwsze, jeśli program, w który zainwestowały powiedzie się. Wzbudziło to kontrowersje czy dostęp do szczepionki będzie sprawiedliwy.

Pierwszeństwo dla USA?

CEO Sanofi, Paul Hudson, przedstawił plany swojej firmy na wypadek powodzenia programu wytwarzania szczepionki przeciwko COVID-19, poinformowała agencja Bloomberg. Kluczowy punkt? Stany Zjednoczone chcą mieć pierwszeństwo w zamówieniach. Hudson argumentuje to faktem, że USA jako pierwsze zainwestowały w rozwój szczepionki w partnerstwie z firmą Sanofi w trudnych i niepewnych warunkach rynkowych, dlatego mają prawo do pierwszeństwa zakupu. Wkrótce po tym jak plan firmy został skrytykowany przedstawiciele Sanofi poinformowali, że plany dystrybucji są bardziej złożone. Zdaniem rzecznika prasowego koncernu, fabryki zlokalizowane w USA będą wytwarzały szczepionki na rynek amerykański, a zlokalizowane poza Stanami na inne rynki. Według oficjalnego stanowiska firma Sanofi zawsze chciała, aby szczepionka była dostępna dla wszystkich.

Czy szczepionka powstanie?

Współpraca Sanofi w obszarze COVID-19 ze Stanami Zjednoczonymi bazuje na istniejących relacjach między francuskim producentem leków a USA, które pracowały już razem nad szczepionką na grypę i lekiem na wirusa Zika. W ramach projektu powstania szczepionki na COVID-19 firma Sanofi wykorzystuje technologię pochodzącą ze swojej rekombinowanej szczepionki przeciw grypie i nawiązała współpracę z firmą GlaxoSmithKline w celu zwiększenia mocy produkcyjnych. Firmy zamierzają dostarczyć miliony dawek w 2021 r. Poza tym firma Sanofi jest również zaangażowana w partnerstwo w zakresie szczepionek opartych na mRNA opracowywanych wspólnie z firmą Translate Bio. Rząd USA inwestuje też w badania prowadzone przez firmy Moderna Therapeutics i Johnson & Johnson. Stany Zjednoczone nie przeznaczyły środków na globalny program opracowywania szczepionki i zamiast tego zdecydowały się na dalsze finansowanie własnych partnerstw badawczych w tym zakresie.

Źródło: fiercepharma

Magda Mroczek

Polecane:

https://www.politykazdrowotna.com/56246,koronawirus-kiedy-leki-i-szczepionka

https://www.politykazdrowotna.com/57493,who-potrzeba-przynajmniej-roku-na-wyprodukowanie-szczepionki

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz