Neuca umacnia pozycję lidera. Wyniki za I kwartał

15 Maja 2020, 9:33 dane dokumenty raport

Zagrożenie związane z COVID-19 przełożyło się na 16 proc. wzrost wartości rynku hurtu aptecznego, do 9,68 mld zł w pierwszym kwartale 2020 - informuje dystrybutor leków Grupa NEUCA. W efekcie dostawca leków w pierwszym kwartale 2020 zwiększył przychody ze sprzedaży o 23 proc. do ponad 2,6 mld PLN. 

W tym czasie NEUCA umocniła pozycję lidera, osiągając 30,8 proc. udziałów w rynku, czyli o 1,9 pkt proc. więcej niż przed rokiem.

W segmencie aptek niezależnych udziały osiągnęły 34 proc. w pierwszym kwartale 2020 r. względem 31,7 proc. w analogicznym okresie w ub.r.

- W aptekach w ciągu 10 dni pojawiło się 20 mln pacjentów. Stąd 40-proc. dynamiki w marcu skoncentrowały się w zasadzie w ciągu jednej dekady miesiąca. To, w jaki sposób współpracowaliśmy z naszymi klientami w tym okresie będzie procentowało w kolejnych latach - mówił prezes grupy Piotr Sucharski. 

W efekcie NEUCA w pierwszym kwartale 2020 zwiększyła przychody ze sprzedaży o 23 proc. do ponad 2,6 mld PLN.

- Bardzo wysoka dynamika sprzedaży była w dużej mierze efektem niespotykanego zainteresowania farmaceutykami i wyrobami medycznymi pod koniec lutego oraz w marcu - podaje NEUCA.

W programach aptecznych Grupy, skierowanych do aptek niezależnych na koniec marca było 2 477 aptek, co oznacza wzrost o 202 apteki w skali roku. Łącznie w programach partnerskich i rynkowych aktywnościach uczestniczy 5567 aptek.

Przychody segmentu e-commerce wzrosły o 149 proc. do 10,3 mln zł w I kw.

Liczba wejść na platformę apteline.pl wzrosła o 30 proc. do ponad 8 mln wejść. Zanotowano również trzykrotny wzrost zamówień na apteline.pl i ortopedio.pl.

 

Przychody segmentu biznesów pacjenckich wzrosły o 3 proc. względem roku ubiegłego, do 40 mln zł. Zysk tego segmentu spadł o 72 proc. do 1,2 mln zł w I kw. Przychody przychodni lekarskich wzrosły o 6 proc. do 25,9 mln zł w I kw. Przychody segmentu badań klinicznych i telemedycznych spadły o 3 proc. do 13,8 mln zł.

Wynikać to ma z ograniczenia aktywności pacjentów w ostatnich miesiącach. Teraz spółka stopniowo będzie teraz odmrażać swoje przychodnie - zapewnił wiceprezes Paweł Kuśmierowski.

NEUCA spodziewa się spadków w najbliższych miesiącach w obszarach przychodni i badań klinicznych przychody. -Przychody będą o kilka milionów niższe niż w ubiegłym roku. To będzie wynikało z mniejszej liczby badań. Liczymy, że dosyć szybko nastąpi odbicie- stwierdził Piotr Sucharski.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz