Producenci leków: refundacja w oparciu o dane medyczne, nie inwestycyjne

15 Maja 2020, 11:03 dane wyniki analiza dokument

Producenci leków wciąż domagają się wprowadzenia rozwiązań mających na celu wsparcie przemysłu farmaceutycznego i rozwoju branży biotechnologicznej w Polsce. Liczą na współprace, obawiają się rozwiązań wiążących decyzje refundacyjne od wskaźnika inwestycji danego koncernu na terenie RP. 

RTR: Uniezależnić się od chińskich leków. Kiedy poznamy efekty prac?

NEWS: Refundacyjny Tryb Rozwojowy - czy wracają prace w MZ? 

W związku z korespondencją skierowaną przez resort zdrowia do firm członkowskich INFARMY oraz prowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia pracami analitycznymi dotyczącymi „refundacyjnego trybu rozwojowego”, których owa korespondencja dotyczy, zwracam się z prośbą o przekazanie dodatkowych informacji na temat planowanych prac i proponowanych przez Ministerstwo mechanizmów - czytamy w piśmie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA skierowanym do resortu zdrowia oraz rozwoju.

W piśmie Związek zwraca uwagę na działania firm zrzeszonych w Infarmie "angażują się tak w produkcję, jak i rozwój nowych leków, badania kliniczne, dystrybucję, czy edukację pracowników służby zdrowia i pacjentów".

Bogna Cichowska-Duma dyrektor generalna Infarmy, w piśmie wskazuje jednak sprzeciw dla "narzędzi wiążących przyznawanie preferencji w procesie refundacyjnym z oceną aktywności inwestycyjnej firm farmaceutycznych. Wielkość firmy lub jej aktywność inwestycyjna w danym kraju nie powinna nawet pośrednio ograniczać dostępności jej produktu dla pacjenta, szczególnie jeśli jest to lek niosący istotne korzyści zdrowotne a takimi produktami są leki refundowane."

Proces redundancyjny i podejmowane w jego ramach decyzje powinny być oparte na medycznych przesłankach zapewnienia pacjentom dostępu do leków skutecznych i bezpiecznych nie zaś na ocenie aktywności ekonomicznej firm te leki produkujących -czytamy w piśmie.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych deklaruje swoją gotowość do współpracy w opracowywaniu mechanizmów wspierających rozwoju innowacji farmaceutycznej. "Nie znamy tła i założeń koncepcji refundacyjnego trybu rozwojowego, który zasilić mają przekazywane przez nasze firmy członkowskie dane, prosimy o włączenie INFARMY w konsultacje tworzonej strategii rozwoju - czytamy.

źródło: Infarma

Zobacz również:

Raport: Suwerenność lekowa państwa - rola, stan i rekomendacje

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz