Francja: uprzywilejowany dostęp do szczepionek na Covid-19 dla różnych krajów byłby "nie do przyjęcia”

15 Maja 2020, 13:56 macron francja emmanuel

Niespełna dzień po tym, jak dyrektor generalny Sanofi, Paul Hudson, powiedział, że Stany Zjednoczone będą miały pierwszeństwo w związku z potencjalną szczepionką COVID-19 firmy, wypowiedź doczekała się reakcji prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Prezydent chce spotkania.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w środę wywiadzie dla Bloomberg, dyrektor generalny światowego producent leków z siedzibą w Paryżu Sanofi, zasugerował, że Stany Zjednoczone otrzymają szczepionkę jako pierwsze. Argumentował to faktem, że "Stany jako pierwsze zainwestowały w rozwój szczepionki w partnerstwie z firmą Sanofi, w trudnych i niepewnych warunkach rynkowych, dlatego mają prawo do pierwszeństwa zakupu." 

-"Uprzywilejowany dostęp” dla różnych krajów byłby „nie do przyjęcia”- mówiła francuska minister gospodarki Francji, Agnes Pannier-Runacher w Sud Radio zapytana o wypowiedź ws. przedwczesnego ​​dostępu do programu szczepień na Covid-19 firmy Sanofi - jeśli badania się powiodą - przez Stany Zjednoczone.

Jak informuje Bloomberg, Emmanuel Macron miał poczuć się "dotknięty" po publikacji. - Potencjalna szczepionka powinna służyć dobru wspólnemu- mówił. Sam Prezydent zapowiedział spotkanie z producentem leków. 

Stany Zjednoczone nie przeznaczyły środków na globalny program opracowywania szczepionki i zamiast tego zdecydowały się na dalsze finansowanie własnych partnerstw badawczych w tym zakresie. Rząd USA inwestuje również w badania prowadzone przez firmy Moderna Therapeutics i Johnson & Johnson. 

źródło: Fierce Pharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz