Dlaczego mężczyźni częściej chorują na COVID?

15 Maja 2020, 16:41 maska ochronna maseczka depresja epidemia covid koronawirus

Wyniki badań opublikowane w European Heart Journal (2020; doi: 10.1093 / eurheartj / ehaa373) wyjaśniają, dlaczego mężczyźni częściej chorują na COIVD i ciężej niż kobiety przechodzą infekcję.

Około 60 PROC. wszystkich pacjentów z COVID-19 to mężczyźni. Przy przebiegu śmiertelnym zakażenia odsetek ten wynosi nawet 70%. Nawet analiza demograficznych czynników ryzyka nie może wyjaśnić zwiększonej wrażliwości płci męskiej na wirusa.

Analiza danych z badania BIOSTAT CHF („BIOlogy Study to TAilored Treatment in Chronic Heart Failure“) wykazała, że mężczyźni mieli wyższe stężenie rozpuszczalnej formy receptora ACE2 we krwi niż kobiety w grupie osób z przewlekłą niewydolnością serca. Receptor ACE2 jest obecny nie tylko we krwi, ale także w błonie różnych komórek. Koronawirus wykorzystuje receptor ACE2 do wnikania do wnętrza komórek. Podwyższone stężenie receptora ACE2 było wyższe u mężczyzn zarówno w pierwszej badanej grupie złożonej z 1485 mężczyzn i i 537 kobiet, gdzie po raz pierwszy odkryto związek między zachorowalnością na COVID a stężeniem receptora ACE, oraz w drugiej grupie weryfikacyjnej złożonej z 1123 mężczyzn i i 575 kobiet. Sugeruje, że związek nie jest przypadkowy. Przyczyna wyższego stężenia rozpuszczalnego receptora ACE2 u mężczyzn jest nieznana.

Naukowcy stwierdzili również, że leczenie inhibitorami ACE lub antagonistami angiotensyny II (sartanami) nie wpływa na stężenie receptora ACE2 we krwi. Nie jest jasne czy wyniki badania osób z niewydolnością serca można przenieść na inne grupy pacjentów. Kolejnym ograniczeniem badania jest fakt, że badano frakcję rozpuszczalną receptora ACE2 we krwi i nie jest jasne czy jest ona powiązana z ilością receptorów na komórkach. Ostatecznie pytanie czy zwiększone stężenie receptorów ACE2 jest rzeczywiście odpowiedzialne za zwiększoną podatność mężczyzn na koronawirusa pozostaje otwarte.

Źródło: aerzteblatt.de

 Magdalena Mroczek 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz