Ataki hakerskie na firmy pracujące nad nowymi terapiami na COVID 19

18 Maja 2020, 10:20 raper GIS haker internet bezpieczeństwo

W ostatnich dniach miały miejsce cyberataki na firmy pracujące nad innowacyjnymi terapiami na koronawirusa. Stany Zjednoczone są zdania, że za atakami mogą stać Chiny.

W ubiegłym tygodniu rządy Wielkiej Brytanii i USA ostrzegły, że ataki hakerskie były wymierzone w producentów leków na COVID. Jednym z głównych celów ataków może paść koncern Gilead, producent jedynej terapii dopuszczonej do leczenia COVID-19.

Rząd USA oskarża Chiny o próbę włamania się do systemów informatycznych firm prowadzących badania nad szczepionką na COVID-19 - informuje The Wall Street Journal. Federalne Biuro Śledcze (FBI) i departament bezpieczeństwa wewnętrznego wkrótce określą rolę Pekinu w planie kradzieży danych z amerykańskich firm i instytucji - czytamy. Oskarżenie ma zostać sformułowane w przeciągu najbliższych kilku dni.

Rzekome działania hakerskie z Chin nastąpiły kilka dni po tym, jak irańska grupa hakerów znana jako „Charming Kitten” została oskarżona o atak polegający na wykradzeniu haseł do danych firmy Gilead Sciences, wytwórcy remdesiwiru.

Firma Gilead ofiarą ataków

Firma Gilead została niedawno zaatakowana za pomocą wykorzystania fałszywych formularzy logowania do poczty e-mail, w celu uzyskania dostępu do haseł kont kadry kierowniczej.

W kwietniu irańska grupa hakerów wysłała wiadomość e-mail, rzekomo od dziennikarza, do kierownika działu prawnego i korporacyjnego Gilead, w celu wyłudzenia danych z firmowych kont e-mail producenta leków - podała agencja Reuters. Wciąż nie są znane skutki nielegalnej próby dostępu do serwerów producenta leków. 

Magdalena Mroczek

źródło: FiercePharma

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz