Koronawirus: są województwa, gdzie pierwsza fala epidemii gaśnie

18 Maja 2020, 11:16 dane wyniki analiza dokument

Podczas gdy na Śląsku dynamika zachorowań wzrasta, są województwa, gdzie pierwsza fala epidemii praktycznie gaśnie - wynika z najnowszej prognozy ExMetrix. Są to województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz wielkopolskie.

Jak podkreśla ExMetrix, poziom restrykcji epidemiologicznych w Polsce został kolejny raz obniżony, ale "o ile do tej pory obostrzenia były dość ściśle przestrzegane, o tyle ostatnio mamy z tym coraz większy problem".

Analitycy zwracają też uwagę, że sytuacja w poszczególnych województwach różni się wręcz dramatycznie.

"Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie, jako jedynym, wzrasta. Trudność w opanowaniu tej sytuacji wynika między innymi ze specyfiki pracy w kopaniach głębinowych. Niestety sytuacja ta bardzo zaburza cały model dla Polski" - wskazuje ExMetrix i informuje, że z tego powodu publikuje wyniki osobnych modeli dla wszystkich województw.

"Obecnie najlepiej prezentują się województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, gdzie pierwsza fala epidemii praktycznie gaśnie" - zwraca uwagę firma.

 

Co z woj. dolnośląskim?

"Na drugim biegunie jest obecnie województwo śląskie, ale nasze obawy dotyczą też dolnośląskiego, gdzie znajdują się głębinowe kopalnie miedzi. Co prawda jony miedzi działają wirusobójczo, a na powierzchni czystej miedzi wirus utrzymuje się dość krótko (około 4 godzin), ale w kopalniach mamy do czynienia z niewielką koncentracją związków miedzi w skałach, a z drugiej strony ograniczona przestrzeń i sztuczna wentylacja są analogiczne jak w głębinowych kopalniach węgla kamiennego" - wskazuje ExMetrix.

Prognozowane i rzeczywiste dzienne przyrosty liczby zakażeń

Według ExMetrix, ograniczanie dziennych przyrostów przebiega znacznie wolniej niż wcześniej można było oczekiwać, a cały proces jest rozciągnięty w czasie. Notujemy dość stabilna liczbę dziennych zakażeń, jednak na stosunkowo wysokim poziomie.
"W naszej opinii w województwie śląskim powinny zostać zastosowane odrębne obostrzenia i środki inne niż w pozostałych" - wskazują analitycy ExMetrix.
 
Z kolei Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix, przestrzega, że "luzowanie obostrzeń jest istotne zarówno z ze względu na gospodarkę, jak również z powodu „granic wytrzymałości społecznej. Należy to jednak robić bardzo rozsądnie, obserwując wpływ tych działań na sytuację związaną z epidemią".
 
Jednocześnie analitycy podkreślili, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła już z 19 do 31 ( liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń), "co na razie jest chyba jedyną dobrą informacją".
 
Źródło: ExMetrix
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz