Badania: noszenie maseczek to mniejsze ryzyko zakażenia

18 Maja 2020, 10:37 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Hongkongu wskazują na to, że noszenie masek chirurgicznych może znacznie zmniejszyć tempo przenoszenia się Covid-19.

Noszenie maseczek wciąż jest kwestionowane na całym świecie przez przeciwników tego rozwiązania prewencji Covid-19. Noszenia maseczek w miejscach publicznych przez osoby niezakażone nie jest rekomendowane m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wyniki badań naukowców z Hongkongu potwierdzają, że noszenie maseczek spowalnia rozprzestrzenianie się koronawirusa drogą kropelkową i aerozolową, nawet o 75 procent.

- Wyniki wskazują, jak istotne jest noszenie masek w czasie pandemii koronawirusa - mówił dla South China Morning Post, dr Yuen Kwok-yung z Uniwersytetu w Hongkongu. Podkreślił, że ryzyko infekcji wciąż jest realne.

Eksperyment na chomikach 

- W naszym eksperymencie z chomikami bardzo wyraźnie widać, że jeśli zainfekowane chomiki lub ludzie - szczególnie bezobjawowi lub objawowi - założą maski, faktycznie chronią innych ludzi. Przeniesienie wirusa można zmniejszyć o 50 proc., gdy używane są maski chirurgiczne, zwłaszcza gdy maski są noszone przez zainfekowane osoby - mówił dr Yuen Kwok-yung

Zespół badawczy kierowany przez Yuena Kwok-yunga, w lutym ogłosił, że złoty chomik syryjski ma receptory enzymów bardzo podobne do tych u ludzi, przez co mogą przenosić wirusa Covid-19 od jednego do drugiego poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt.

W ostatnim eksperymencie, między klatkami w izolowanym pomieszczeniu ustawiono przegrody wykonane z masek chirurgicznych. W badaniu odgrodzono zainfekowane chomiki od zdrowych. W celu zwiększenia ryzyka transmisji wirusa w pomieszczeniu ustawiono wentylator.

Naukowcy przeprowadzili trzy scenariusze transmisji wirusa na łącznie 52 chomikach: z barierą maski umieszczonej tylko na klatkach, w których przebywały zainfekowane obiekty badań; z przegrodami umieszczonymi tylko po stronie "niezainfekowanej"; i bez żadnej osłony.

Po siedmiu dniach 10 z 15 zdrowych chomików, czyli 66,7 proc., umieszczonych w klatkach bez podziału, zostało zainfekowanych.

Kiedy bariera maski  chirurgicznej została umieszczona po stronie zainfekowanego chomika, tylko dwa z 12 badanych w sąsiedniej klatce gryzoni (16,7 proc.), uzyskało wynik pozytywny na koronawirusa.

W przypadku osłony klatki zdrowych chomików, liczba zakażonych osobników wzrosła dwukrotnie. 4 na 12 chomików uzyskało wynik pozytywny na koronawirusa.

źródło: South China Morning Post

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz