Chodzi o interpelację posłanki Iwony Arent ws. zwiększenia roli farmaceutów w obszarze podniesienia poziomu wyszczepialności polskich pacjentów i wyszczepialności na grypę. Przypomniała w niej, że w marcu zostało wydane wspólne stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz ekspertów zrzeszonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zawierające apel o rozszerzenie kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. W interpelacji I.Arent pyta wprost czy MZ rozważa takie rozwiązanie.
– Uprawnienia te wynikają z właściwego wykształcenia, a przede wszystkim przygotowania praktycznego zdobytego podczas kilkuletniej nauki. Do prawidłowego i bezpiecznego wykonania iniekcji niezbędna jest praktyczna znajomość anatomii oraz umiejętność reagowania w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktyczego – wskazuje M.Miłkowski.
Farmaceuci bez przygotowania praktycznego
W jego opinii, biorąc pod uwagę konieczność postawienia diagnozy odnośnie stanu zdrowia pacjenta, jak też wykonywania iniekcji, która wymaga dokładnej oceny (badanie palpacyjne i kontrola wzrokowa) miejsca podanie iniekcji, należy stwierdzić, iż "aktualnie farmaceuci nie posiadają w tym zakresie wystarczającego przygotowania praktycznego".Ponadto M.Miłkowski zwrócił uwagę, że w przypadku seniorów, którzy często są obarczeni wieloma chorobami współistniejącymi, podczas badania przed szczepieniem niezbędny jest dostęp do dokumentacji medycznej będącej w posiadaniu lekarza POZ.
Brak spójnych systemów
– W tym miejscu należy również wspomnieć o obowiązku prowadzenia szczegółowej dokumentacji szczepień w aptece, która powinna korelować z dokumentacją poprowadzoną w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Na chwilę obecną nie istnieją instrumenty, które by zapewniały wymaganą w tym przypadku interoperacyjność – zaznaczył wiceminister.
- W związku z powyższym, pomimo pełnej zgody co do potrzeby popularyzacji szczepień jako takich, ministerstwo zdrowia nie przewiduje w dającej się przewidzieć przyszłości działań mających na celu modyfikacji prawa, lub działań pozaprawnych w kierunku umożliwienia farmaceutom kwalifikowania pacjentów do szczepień przeciwko grypie, oraz aby mogły być one wykonywane w aptekach ogólnodostępnych - zakończył M. Miłkowski.
Źródło: sejm.gov.pl