Moderna: wszyscy zaszczepieni ochotnicy wytworzyli przeciwciała na koronawirusa

18 Maja 2020, 14:47 Szczepienia

Moderna opublikowała w poniedziałek pierwsze wyniki badań na ludziach swojej szczepionki mRNA-1273 na koronawirusa (SARS-CoV-2). Wyniki są obiecujące.

 

Biotechnologiczna spółka opisała w poniedziałek reakcje układu odpornościowego na szczepionkę, w badaniu przeprowadzonym na małej grupie osób. U wszystkich uczestników badania wytworzyły się przeciwciała na koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki badań nie pokazują jeszcze, czy szczepionka zapobiegłaby zarażeniu ludzi nowym koronawirusem. 

Wyniki badań są obiecujące

W badaniu wzięło udział 45 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 55 lat i losowo podano jedną z trzech dawek: 25 mikrogramów, 100 mikrogramów i 250 mikrogramów. Po zaszczepieniu, u wszystkich uczestników badania zauważono wytworzenie przeciwciał na koronawirusa.

U 15 ochotników, którym podane zostały dwie najniższe dawki szczepionki stwierdzono wytworzenie się przeciwciał we krwi na poziomie podobnym do osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

Dziesięć osób, którym podano obie dawki 100 mikrogramów, miało poziomy przeciwciał, które „przekraczały poziomy obserwowane w surowicach rekonwalescencyjnych”.

Dane dla wyższych dawek szczepionki wciąż nie są dostępne, a zaszczepieni ochotnicy "są nadal poddani kontroli". Z informacji podanej przez biotechnologiczną spółkę wynika jednak, że przy najwyższym poziomie dawki, 250 mikrogramów, u trzech osób stwierdzono "poważne, ale nie zagrażające życiu działania niepożądane." „Wszystkie zdarzenia niepożądane były przemijające i ustępowały - podkreśla Moderna nie podając więcej szczegółów.

Badania na myszach zbieżne z wynikami u ludzi

Testy szczepionki przeprowadzono przy współpracy z Amerykańskimi Instytutami ds. Zdrowia (US National Institutes of Health). Ośrodki pomogły w przeprowadzeniu testów szczepionki na myszach. Zaszczepione myszy poddano ekspozycji na koronawirusa SARS-CoV-2.  Jak podaje Moderna, szczepionka „zapobiegała replikacji wirusa w płucach” tych myszy. Dodatkowo, wstępne wyniki badań na ludziach w zakresie poziomów przeciwciał neutralizujących, były zgodne z danymi badań przeprowadzonych na myszach.

- W połączeniu z sukcesem w zapobieganiu replikacji wirusa w płucach przedklinicznego modelu prowokacji, wyniki kolejnego etapu badań potwierdzają nasze przekonanie, że mRNA-1273 może potencjalnie zapobiegać chorobie COVID-19 i zwiększyć naszą zdolność wyboru dawki do kluczowych badań - mówi dr Tal Zaks dyr. ds. medycznych Moderna.

Do stworzenia szczepionki mRNA-1273- w przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, w których stosowane są żywe próbki wirusa- wykorzystano tylko i wyłącznie kod genetyczny wirusa, co pozwoliło na szybkie włączenie eksperymentalnego produktu leczniczego do badań klinicznych.

Jak poinformowała spółka, wkrótce ruszą kolejne etapy badań klinicznych. Planowo szczepionka ma być dostępna dla pacjentów, w ramach szybkiego dostępu do terapii, już tej jesieni.  

 źródło: Moderna

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz