Ł.Szumowski o "dobrych wiadomościach" dotyczących koronawirusa

19 Maja 2020, 12:28 Laboratorium

Dopuszczenie remdesiviru do leczenia chorych na COVID-19 oraz pozytywne wyniki badań nad szczepionką docierające z USA, to bardzo dobre informacje, które być może przybliżają do tego, by za jakiś czas zaliczyć COVID-19 do tych chorób, które udało się opanować – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas wtorkowego briefingu.

- Najbardziej fantastyczna wiadomość, a faktycznie dwie z ostatnich dni, to jest to, że został dopuszczony lek na koronawiursa, który był badany również w Polsce. Po drugie usłyszeliśmy, że pierwsza grupa badawcza w Stanach Zjednoczonych przeprowadziła testy ze swoją szczepionką i okazuje się, że daje ona efekty, czyli wytwarza przeciwciała w organizmach - mówił Ł.Szumowski.

Według niego, to "niesamowita wiadomość, bo tempo, w którym ta szczepionka została wytworzona, jest niezwykle szybkie".

Zaznaczył, że obok wyników jej skuteczności, bardzo ważne są wyniki dotyczące jej bezpieczeństwa. Jednocześnie zaznaczył, że to pokazuje, iż być może "za jakiś czas będziemy mogli odetchnąć z ulgą i powiedzieć - mamy szczepionkę, możemy zaliczyć COVID do chorób, które możemy opanować".

Minister zwrócił uwagę, że osoby, które przeszły COVID-19, będą mogły wspierać leczenie innych oddając krew. - Ich przeciwciała posłużą do leczenia osoczem. To niezwykle skuteczna terapia - dodał. Przypomniał o akcji górników ozdrowieńców, którzy zadeklarowali oddawanie krwi.

Minister pytany o to, czy wiadomo ile osób z "ozdrowieńców" ciężko przeszło chorobę, wyjaśnił, że definicja tego kto jest ozdrowiały jest bardzo prosta: to jest ktoś kto miał dodatnie wyniki testów, a potem ma dwukrotnie ujemne wyniki, niezależnie od tego 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz