Posłowie KO składają zawiadomienie do CBA ws. oświadczenia majątkowego MZ oraz zamówień produktów niezbędnych do walki z epidemią

19 Maja 2020, 13:09 Szumowski
19 Maja 2020, 13:09
19 Maja 2020, 13:09

Posłowie Koalicji Obywatelskiej dziś skierują zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego ws. oświadczeń majątkowych ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego a także wszystkich "zakupów COVIDowskich" realizowanych przez resort zdrowia i pozostałe instytucje publiczne.

Majątek Ministra Zdrowia do kontroli

Podczas dzisiejszej konferencji w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki oraz Katarzyna Lubnauer poinformowali o zamiarze złożenia zawiadomienia do CBA ws. kontroli oświadczeń majątkowych złożonych przez ministra Łukasza Szumowskiego oraz zbadanie wszystkich zamówień artykułów medycznych i higienicznych realizowanych w związku z panującą epidemią koronawirusa. Jak mówi dla Polityki Zdrowotnej poseł R. Kropiwnicki, zawiadomienie do CBA zostanie skierowane jeszcze dziś.

Posłowie zarzucają rządzącym nadużywanie uprawnień wynikających z ustaw w związku z przeciwdziałaniem skutków epidemii Covid-19, które "zwalniają urzędników z dyscypliny finansowej" oraz pozwalają na "odstąpienie od realizacji procedury przetargowej". Ponadto w ich ocenie, urzędnicy tworzą sieci znajomych w celu pozyskania korzyści majątkowych.

 - Minister Szumowski z końcem stycznia wypoczywał na nartach z prezydentem Andrzejem Dudą. W pobliżu pewnie był instruktor Łukasz G., który za kilka miesięcy robi wielomilionowe interesy z ministerstwem. Resort zdrowia powinien być kontrolowany przez instytucję będącą pod nadzorem ministra Mariusza Kamińskiego. Ten został wcześniej ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, który jeździ z ministrem zdrowia na nartach, wobec czego resort Łukasza Szumowskiego nie jest nadzorowany. To gigantyczna ośmiornica pisowska, która zawłaszcza instytucje i pieniądze podatników, kiedy potrzebujemy ich najbardziej- mówił Robert Kropiwnicki.

- Zeznanie majątkowe Łukasza Szumowskiego ledwo można odczytać. Do niedawna minister zbywał udziały w spółce wycenione na blisko 4 mln zł, żona ma udziały warte 40 mln zł w spółce, która rok w rok otrzymuje wielomilionowe wsparcie finansowe od NCBiR. Wcześniej minister zdrowia był wiceministrem w resorcie szkolnictwa wyższego, gdzie odpowiadał m.in. za NCBiR - mówiła Katarzyna Lubnauer odnosząc się do udziałów w spółce Oncoarendi należącej do brata ministra, Marcina Szumowskiego. 

- Kontrola CBA jest wymagana. Zarówno oświadczenie pana Szumowskiego niczego nie wyjaśnia. Minister wykorzystuje żonę do tego by urywać część majątku - stwierdziła K. Lubnauer. -Nie może być, że urzędnicy na mocy "Ustawy Covidowskiej"  sprowadzają do polski sprzęt medyczny bez kontroli i bez atestów a rządzący kupują bezwartościowe produkty od kolegi ministra, po zawyżonej cenie - dodała.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz