Donald Trump o słowach naczelnego immunologa w kraju: "nieakceptowalne"

19 Maja 2020, 15:42 anthony fauci

Prezydent Donald Trump oskarżył szefa amerykańskiego Instytutu Chorób Zakaźnych Anthonyego Fauciego, o "granie na dwa fronty" w związku z jego ostrzeżeniami o "przedwczesnym otwarciu kraju, co może doprowadzić do zaostrzenia się epidemii koronawirusa."

Donald Trump oskarżył doradcę prezydentów i szefa Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w Stanach Zjednoczonych o "grę na wszystkie strony równania".

- Właściwie byłem zaskoczony jego odpowiedzią - mówił D. Trump dziennikarzom w środę w Białym Domu. - Dla mnie nie jest to akceptowalna odpowiedź, szczególnie jeśli chodzi o szkoły - dodał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odnosił się do wypowiedzi A. Fauciego w kwestii amerykańskiej strategii odmrażania gospodarki.

Plan Białego Domu przewiduje trzy 14-dniowe fazy, w trakcie których stopniowo będą odmrażane kolejne działy gospodarki. Donald Trump przewiduje w nim m.in. szybki powrót do szkół i na uczelnie. 

Dyrektor Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w USA w wypowiedzi dla Bloomberg stwierdził, że do jesieni, przed rozpoczęciem okresu jesiennego dla studentów "najprawdopodobniej nie będzie szczepionki ani ogólnie skutecznego leczenia koronawirusa".

Stany Zjednoczone muszą „uważać, aby się nie zagalopować w myśleniu, że dzieci są całkowicie odporne na szkodliwe skutki koronawirusa - mówił Anthony Fauci.

- Gdy dzieci radzą sobie znacznie lepiej niż dorośli, niektórzy młodzi ludzie z koronawirusem cierpią na bardzo dziwny zespół zapalny - podkreślał immunolog odnosząc się do najnowszych badań, sugerujących związek Covid-19 z rozwojem Choroby Kawaskiego u dzieci. 

Anthony Fauci przypomniał, że jesienią "spodziewana jest druga fala wirusa, na którą należy się jak najlepiej przygotować" - Jeśli teraz wszystko będzie otwierane na nowo, to za kilka tygodni zostanie zamknięte ponownie i to na dłużej - ocenił.

Tylko w ciągu ostatnich 7 dni (11-18 maj, dane ECDC) w Stanach Zjednoczonych potwierdzono 177 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 10,7 tys. osób.

źródło: Bloomberg, ECDC
  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz