Naczelna Rada Lekarska o jakości zamówionych maseczek

21 Maja 2020, 10:07 maska maski maseczka maseczki rekawiczki wyroby medyczne srodki ochrony

Naczelna Rada Lekarska zapewnia, że przy zakupie sprzętu przez Fundację Lekarze Lekarzom wprowadziła najwyższe procedury sprawdzenia wiarygodności dokumentacji i jakości zamówionego sprzętu, a towary mają więcej niż jeden ceryfikat jakości oraz deklaracje zgodności produktów.

W środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że badania w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy pokazały, że maski z kolejnych dwóch źródeł: transportu dla Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, nie spełniają norm FFP2. J.Cieszyński: kolejne maseczki nie spełniają norm

"Sprzęt zakupiony przez Fundację Lekarze Lekarzom NRL: transport środków ochrony osobistej wylądował w Poznaniu został sprowadzony do Polski zgodnie z rekomendacjami i przy wsparciu Polsko – Chińskiej Rady Biznesu, która poleca tylko sprawdzonych i wiarygodnych dostawców. Wszystkie zamówione produkty posiadają komplet niezbędnych dokumentów dopuszczających do obrotu w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce" - podkreśliła Naczelna Rada Lekarska w czwartkowym komunikacie.

Jak zapewnia NRL, przy zakupie wprowadzono najwyższe procedury sprawdzenia wiarygodności dokumentacji oraz jakości zamówionego sprzętu. Strona chińska również przeprowadziła dodatkowe kontrole jakości. "Sprowadzone przez nas towary posiadają więcej niż jeden certyfikat jakości oraz złożono nam deklaracje zgodności produktów" - informuje Rada.

Maski ochronne, jak również pozostały sprzęt, zostały rozdysponowane pomiędzy 24 Okręgowe Izby Lekarskie, a te przekazały je, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, do personelu medycznego oraz placówek medycznych. Rada informuje, że placówki w większości już zużytkowały ten sprzęt.

Jednocześnie Naczelna Rada Lekarska "mając na uwadze niezwykle trudną sytuację na początku pandemii i brak sprzętu ochrony indywidualnej w placówkach medycznych", podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w jego zakup, sprowadzenie do Polski i dystrybucję na terenie kraju.

Pod komunikatem podpisali się: Magda Wiśniewska - Przewodnicząca Konwentu Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich, Paweł Czekalski - Przewodniczący Zespołu odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję sprzęt oraz Andrzej Matyja - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz