W Gdańsku ruszył punkt diagnostyki COVID walk-thru

21 Maja 2020, 11:06

W Gdańsku otwarto mobilne centrum testowe na koronawirusa w formule walk-thru, które pozwala wykonać badanie osobom nieposiadającym samochodu bądź korzystających z innych środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19. 

- Centrum testowe walk-thru to kolejna cenna inicjatywa, która powstała dzięki zaangażowaniu m.in. pracowników i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. To innowacyjne rozwiązanie stanowi kolejny krok do tego, abyśmy zapanowali nad epidemią w naszym regionie – powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Punkt diagnostyczny wykorzystuje moduł MediMod. Konstrukcja pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Moduł wybudowany przez spółkę VIVIA NEXT, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. 

- Połączyliśmy siły wojewody, uczelni wyższych, prywatnego biznesu, miasta Gdańska w jak najlepszym celu. Te dwie inicjatywy w Gdańsku, pokazują, że współpracując można więcej. Jesteśmy drugim regionem w Polsce, który tak dużo testuje i to przynosi efekty. Nie bójmy się zgłaszać na testy, im więcej wiemy o chorobie tym lepiej dla nas i naszego otoczenia – podsumowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Moduł został sfinansowany przez Olivia Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk oraz za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG.

 źródło: GUMED

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz