Wuhan: zakaz hodowli i konsumpcji dzikich zwierząt

21 Maja 2020, 11:38 smog, maska, epidemia, wirus, chiny, koronawirus

Władze chińskiego miasta Wuhan, uznawanego za epicentrum pandemii koronawirusa , oficjalnie zakazały jedzenia wszystkich dzikich zwierząt. O decyzji poinformowano w środę.

W mieście Wuhan w prowincji Hubei, liczącym 11 mln mieszkańców odnotowane pierwsze przypadki zakażenia Covid-19 pod koniec 2019 roku. Źródła pandemii są wciąż badane, ale jednym z podejrzanych źródeł jest sekcja żywych zwierząt na miejskim targu Huanan. Badacze zgadzają się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że pierwsze zakażenie miało miejsce w wyniku „zoonotycznego przeniesienia się” wirusa, czyli zakażenia człowieka przez zwierzę (najprawdopodobniej nietoperza).

Lokalna administracja w chińskim mieście poinformowała w środę o wprowadzeniu zakazu handlu i konsumpcji dzikich gatunków zwierząt

Wraz z zakazem konsumpcji Wuhan stanie się „sanktuarium dzikiej przyrody”, w którym praktycznie wszystkie polowania na dzikie zwierzęta zostaną zakazane, z wyjątkiem działań: "naukowych; na rzecz poprawy liczby populacji zagrożonych gatunków; badań nad rozprzestrzenianiem się chorób oraz innych szczególnych okoliczności ”.

W ramach zakazu miasto wprowadziło rygorystyczne kontrole hodowli wszystkich dzikich zwierząt, zabraniając ich hodowania na żywność. Wuhan przyłączy się również do szerszego programu w całym kraju, oferującego wykup rolnikom hodującym dzikie zwierzęta.

Na podobne rozwiązania zdecydowali się włodarze dwóch centralnych, sąsiadujących z Hubei prowincji Chin, ogłaszając plan wykupu dla hodowców dzikiej fauny i flory, aby pomóc w przebranżowieniu tych, których źródła utrzymania zależą od hodowli dzikich gatunków. Plan daje hodowcom dzikiej przyrody w prowincjach Hunan i Jiangxi, możliwość otrzymania rekompensaty za przejście na uprawę owoców, warzyw, roślin herbacianych lub ziół stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Istnieje również możliwość hodowli innych zwierząt hodowlanych, takich jak świnie i kury.

 

 źródło: CNN

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz