USA: 1,2 mld USD na potencjalną szczepionkę od brytyjskiego producenta

21 Maja 2020, 12:52 Szczepienia

Stany Zjednoczone przeznaczą do 1,2 miliarda dolarów na opracowanie potencjalnej szczepionki COVID-19 przez AstraZeneca. Biały Dom oczekuje w zamian 300 mln dawek szczepionek, kiedy ta okaże się skuteczna.

Zgodnie z umową z rządem USA Urząd ds. Badań i Rozwoju Biotechnologii (BARDA) zapłaci do 1,2 mld USD na wsparcie zaawansowanych badań klinicznych i innych działań rozwojowych w celu przyspieszenia wdrożenia potencjalnej szczepionki na koronawirusa. Zobowiązanie przewiduje realizację badań klinicznych z udziałem 30 000 ochotników, na terenie USA jeszcze tego lata. Wcześniej AstraZeneca podpisała umowę na dostarczenie 100 milionów dawek szczepionki rządowi brytyjskiemu.

 Czytaj również: AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki wspólnie w poszukiwaniu szczepionki

- Mam nadzieję, że pierwsze dawki szczepionki opracowywanej przez Astra Zeneca wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim, będą dostępne do października, a pełne zamówienie zostanie dostarczone na początku 2021 roku -  mówił Alex Azar, sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w Stanach Zjednoczonych.

AstraZeneca podkreśla natomiast, że ​​wciąż wyczekuje na wyniki z wczesnego etapu badań w południowej Anglii, zanim przejdzie do kolejnego etapu badań klinicznych. Spółka liczy, że pierwsze dostawy szczepionki będą mogły zostać zrealizowane już we wrześniu.

Zobacz również: COVID-19. Obiecujące wyniki szczepionki testowanej na ludziach 

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz