Cukier a choroby kardiologiczne. Badanie na 106 tys. kobietach

22 Maja 2020, 11:39 cukier napoje picie niezdrowe zdrowa żywność

Kobiety, które piją przynajmniej jeden napój słodzony cukrem (tj. napoje gazowane, słodzona woda, herbaty oraz napoje owocowe) są o 20 proc. bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe - wynika z badania American Heart Association.

Badanie rozpoczęło się w 1995 r., objęto nim ponad 106 000 kobiet, które zgłosiły, ile i co wypiły za pomocą kwestionariusza żywności. Uczestnicy, których średnia wieku wynosiła 52 lata, nie zostali zdiagnozowani z powodu chorób serca, udaru mózgu lub cukrzycy, kiedy zostali włączeni do badania. Praca została opublikowana w środę w czasopiśmie Journal of the American Heart Association .

Z badania wynika, że codzienne picie napojów wiąże się ze zwiększeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych o 20 proc., zwiększeniem prawdopodobieństwa zatkania tętnic o 26 proc. oraz o 21 proc. wyższym prawdopodobieństwem udaru mózgu.

- Choć badanie ma charakter obserwacyjny i nie dowodzi przyczyny ani skutku, hipotezujemy, że cukier może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych na kilka sposobów- mówi współautorka badania prof. Cheryl Anderson z University of California San Diego. - Cukier poziom glukozy i stężenie insuliny we krwi, co może zwiększać apetyt i prowadzić do otyłości, głównego czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - dodaje.

Jak stwierdza badaczka, zbyt dużo cukru we krwi wiąże się również ze „stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym, opornością na insulinę, niezdrowym profilem cholesterolu i cukrzycą typu 2, stanami, które są silnie powiązane z rozwojem miażdżycy, powolnym zwężenie tętnic leżących u podstaw większości chorób sercowo-naczyniowych. ”

Kobiety, które piły najczęściej słodzone napoje cukrowe, były młodsze, częściej paliły, były otyłe i rzadziej spożywały zdrową żywność.

Jakie napoje najbardziej niebezpieczne?

W badaniu zdefiniowano napoje słodkie jako kaloryczne napoje bezalkoholowe, słodzone wody butelkowane lub herbaty i napoje owocowe z dodatkiem cukru. Nie brano pod uwagę 100-procentowych soków owocowych.

Spożycie jednego lub więcej napojów owocowych z dodatkiem cukru każdego dnia wiązało się z 42 proc. większym prawdopodobieństwem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do kobiet, które rzadko lub nigdy ich nie piły. W przypadku napojów bezalkoholowych prawdopodobieństwo to wzrosło o 23 proc.

Napoje słodzone cukrem są największym źródłem dodanych cukrów w amerykańskiej diecie; typowa puszka napoju gazowanego zawiera 130 kalorii i 8 łyżeczek cukru (34 g). American Heat Association zaleca ograniczenie dawkowania cukru do nie więcej niż 100 kalorii dziennie, co stanowi około 6 łyżeczek do herbaty lub 25 g. Dla mężczyzn zaleceniem jest nie więcej niż 150 kalorii dziennie, czyli około 9 łyżeczek cukru lub 38 g.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz