Wiceszef MZ o współpracy strony chińskiej przy sprawie maseczek

22 Maja 2020, 12:06 maska maski maseczka maseczki rekawiczki wyroby medyczne srodki ochrony

- Wczoraj rozmawiałem z ambasadorem Chin, który wyraził gotowość wsparcia polskiego rządu w wyjaśnieniu (...) wątpliwości co do jakości produktów, które docierają do Polski - mówił w piątek wiceminister Janusz Cieszyński o sprawie maseczek, które nie spełniają deklarowanych przez producentów i dostawców norm. Dodał, że MZ przekaże stronie chińskiej wyniki badań produktów, które dotarły do Polski tak, aby we współpracy z rządem chińskim dotrzeć do producentów i wyjaśnić w pełni tę sprawę.

-  Umówiliśmy się, że wspólnie będziemy działać w celu wyjaśnienia tej sprawy i pierwszym krokiem w wyjaśnieniu tej sprawy będzie przekazanie przez MZ wyników badań produktów które dotarły do Polski tak, aby we współpracy z rządem chińskim dotrzeć do producentów i tak szybko, jak to tylko możliwe wyjaśnić w pełni tę sprawę - mówił J. Cieszyński podczas porannego briefingu.

- Jestem przekonany, że to będzie dobra współpraca. Otrzymaliśmy deklarację o gotowości do wsparcia zarówno polskiego rządu, jak i  wszystkich innych instytucji, które kupowały ten sprzęt za granicą. Jestem przekonany, że to pomoże nam  dokładnie tę sprawę wyjaśnić - ocenił wiceminister.

Przypomniał, że każdy kto chce wprowadzić na rynek lub dostarczyć do rezerw rządowych, w ramach zakupów rządowych duże partie tego szczególnie wrażliwego towaru, jakim są maski z filtrem, może w ramach certyfikowanego laboratorium CIOP na koszt ministerstwa zdrowia zrealizować badania jakości produktu. Dodał, że chodzi o uzyskanie pewności, że sprzęt dopuszczony do obrotu, który trafia przede wszystkim do medyków, to sprzęt najwyższej jakości.

- Jesteśmy przekonani, że taka droga współpracy i pełna transparentność jeżeli chodzi o te wyniki sprawi, że wszyscy którzy korzystają z tego sprzętu będą mogli czuć się bezpieczni - podkreślił J. Cieszyński.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz