J.Cieszyński: środki na funkcjonowanie ochrony zdrowia są i będą zapewnione

22 Maja 2020, 12:47 kasa pieniądze

Środki na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia (...), te środki są i będą zapewnione - przekonywał w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

O sytuacji finansowej Funduszu w związku z koronawirusem informował w czwartek w specjalnym wywiadzie dla Polityki Zdrowotnej Prezes NFZ Prezes NFZ o prognozach i obecnej sytuacji finansowej Funduszu

Wiceminister podczas piątkowego briefingu pytany o ewentualną nowelizację budżetu w związku ze zwiększonymi wydatkami na ochronę zdrowia z powodu COVID-19 przy jednoczesnym spadku wpływów do budżetu NFZ m.in. ze składek zdrowotnych, odparł, że najlepszym adresatem pytania o nowelizację budżetu jest minister finansów. - W naszej ocenie, jeżeli chodzi o środki na walkę z koronawirusem są one w 100 proc. zapewnione - podkreślił.

Jak mówił, "dziś nakłady na walkę z koronawirusem są liczone w miliardach złotych i jest to zarówno sprzęt ochrony indywidualnej, wsparcie sektora zdrowia, ale przede wszystkim gigantyczne wsparcie rządowe dla przedsiębiorców".

Dopytywany, czy nie zabraknie środków na leczenie, stwierdził jednoznacznie: „Jeżeli chodzi o środki na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, to z resztą wybrzmiało w wypowiedzi Prezesa NFZ Adama Niedzielskiego,  te środki są i będą zapewnione".

J. Cieszyński przypomniał, że obowiązuje ustawa o 6 proc. PKB na ochronę zdrowia, która zobowiązuje do minimalnych nakładów na ochronę zdrowia. - Mamy jednoznaczne zapewnienie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, ze środków na ochronę zdrowia w tym trudnym czasie nie zabraknie - dodał.

Odmrożone placówki ochrony zdrowia

Na pytanie o to, jak rozładować w placówkach ochrony zdrowia dodatkowe kolejki, które powstały z powodu ograniczenia działalności z powodu epidemii, J. Cieszyński przypomniał, że od początku resort mówił od samego początku, że placówki w reżimie sanitarnym mogą funkcjonować. "One oczywiście kierując się racjonalnością ograniczyły te nie ratujące życie zabiegi" - dodał.

Jak poinformował, według informacji MZ, " ta sytuacja się poprawia i procent zabiegów powinien, co najmniej powrócić do normy".

- A ja liczę na to, że będzie tego jeszcze więcej, czyli że podmioty lecznicze teraz korzystając też z tego, że mają zagwarantowane pełne finansowanie będą chciały, w miarę swoich możliwości organizacyjnych, nadrobić ten czas i udzielić pacjentom tej niezbędnej pomocy w większym tempie, niż to się działo w normalnej sytuacji".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz