J.Cieszyński: informacje o wszystkich transakcjach MZ są na stronie resortu

22 Maja 2020, 12:40

- Informacje o wszystkich transakcjach ministerstwa zdrowia są na stronie resortu i każdy może ocenić ich zasadność - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński pytany o kolejne doniesienia Gazety Wyborczej dotyczące zakupów środków ochrony indywidualnej i sprzętu przez MZ. 

Chodzi o piątkowe doniesienia GW, że "szefem spółki E&K, od której Ministerstwo Zdrowia kupiło za 200 mln zł przepłacone respiratory, jest Andrzej Izdebski, w przeszłości zamieszany w nielegalny handel bronią".

- Otrzymaliśmy pozytywną rekomendację CBA, które sprawdziło spółkę pod kątem wiarygodności, jeżeli chodzi o bieżącą działalność. Ta spółka funkcjonuje na rynku handlu wyrobami medycznymi. Spółka przedstawiła nam ofertę na asortyment, który w tamtym momencie nie był dostępny z żadnych innych źródeł - wyjaśniał J. Cieszyński.

Jak ocenił, to kolejny z serii artykułów w Gazecie Wyborczej, które kwestionują każdą transakcję, która była realizowana przez MZ.

- Warto zauważyć, że okoliczności w jakich były realizowane były te transakcje to sytuacja, w której na rynkach światowych dostępność wszelkiego rodzaju asortymentu była bardzo ograniczona i w związku z powyższym trudno odnosić ceny z tego okresu do cen sprzed epidemii - przekonywał. - Nasze postępowanie było transparentne - dodał.

- Informacje o wszystkich transakcjach MZ są na stronie resortu i każdy może ocenić ich zasadność. MZ działało, aby dostarczyć do Polski sprzęt, którego brakowało - podkreślał J. Cieszyński. Jak przypomniał w tamtym okresie, w innych krajach z powodu braku respiratorów wiele osób było pozbawionych szans na wyleczenie, a lekarze byli zmuszeni do dokonywania wyborów, któremu pacjentowi ratować życie.

Kontrola w NCBiR

Wiceminister był pytany także o wyniki kontroli CBA w 2017 w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na wniosek ministerstwa nauki i stwierdzenie odnoszące się do brata ministra Łukasza Szumowskiego (który był jednocześnie ekspertem i beneficjentem Centrum), że "był to najbardziej skrajny przykład braku zachowania zasad bezstronności i unikania konfliktu interesów".

Jak mówił J. Cieszyński, artykuł pokazuje, że brat ministra Pan Marcin Szumowski sam zwrócił się do władz NCBiR, aby zweryfikować czy w tej sytuacji nie zachodzi konflikt interesów. Przypomniał, że na te wątpliwości odpowiedzi udzielił zastępca dyrektora NCBiR, który potwierdził, że to postępowanie jest dopuszczalne i akceptowalne,a co więcej - uzyskało akceptację instytucji nadzorującej wydatki ze środków Unii Europejskiej.

Według wiceministra, sytuacja, gdy to sam brat pana ministra Szumowskiego, dąży do tego aby wyjaśnić wątpliwości, została wykorzystana jako "polityczna pałka" na jego brata, czyli ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Także premier Mateusz Morawiecki odniósł się w piątek podczas konferencji w Gliwicach do zarzutów pojawiających się wobec ministra zdrowia i powiedział, że należy mu się wielki order za działania jakie podejmował w walce z epidemią koronawirusa. To wtedy kiedy cały świat stawał przed wielkim wyzwaniem, jego zimna krew, jego opanowanie, jego znajomość tematu i gigantyczna pracowitość doprowadziły do tego, że wraz ze służbami sanitarnymi, gospodarczymi i finansowymi mogliśmy podejmować te najbardziej właściwe decyzje, które wtedy były niezbędne aby z jednej strony szanować i chronić ludzkie życie i zdrowie, a z drugiej strony rozpocząć  już prace nad ratowaniem polskiej gospodarki (...). 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz