Oddziały wojewódzkie NFZ wznawiają pracę sal obsługi klientów

22 Maja 2020, 15:41 NFZ Narodowy Fundusz Zdrowia

Od najbliższego poniedziałku (25 maja br.) zaczną działać sale obsługi klientów w oddziałach wojewódzkich Funduszu. Mimo otwarcia sal Fundusz namawia do zdalnego kontaktu ze swoim oddziałem, np. przez internet.

Sale obsługi klientów w większości oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną otwarte w poniedziałek, 25 maja. Powrót do pełnej obsługi pacjentów będzie przywracany etapami.

W pierwszym etapie pacjenci m.in.potwierdzą zlecenia na wyroby medyczne, założą Profil Zaufany, dobrowolnie się ubezpieczą, a także otrzymają podstawowe informacje związane z działalnością NFZ.

Limit osób, które mogą przebywać jednocześnie na sali jest uzależniony od liczby czynnych stanowisk. Jeśli sala ma 3 stanowiska do obsługi, wówczas maksymalnie tyle samo osób będzie mogło załatwić swoją sprawę w okienku.

NFZ zapewnia, że zarówno klientów i pracowników NFZ obowiązują nakazy sanitarne. Na salę zostaną wpuszczone wyłącznie osoby, które mają zakryte usta i nos oraz zdezynfekują ręce. Stanowiska do obsługi klientów będą oddalone od siebie o minimum 2 metry. Po każdym pacjencie stanowisko, w tym przesłona chroniąca pracowników, blat biurka i długopisy będą starannie dezynfekowane.

Ze względów bezpieczeństwa, przed każdą salą znajdują się specjalne skrzynki, w których pacjenci będą mogli zostawić pisma, skargi i wnioski, bez konieczności wchodzenia do siedziby oddziału lub sali.

Kontakt telefoniczny lub online

Mimo wznowienia obsługi klientów na miejscu w oddziałach NFZ nadal rekomenduje kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym oddziałem NFZ. Ponadto do dyspozycji są elektroniczne skrzynki podawcze ePUAP (dla posiadaczy Profilu Zaufanego, czyli elektronicznego potwierdzenia tożsamości).

Szczegóły można znaleźć na stronach oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz