22 maja Europejski Dzień Otyłości

22 Maja 2020, 16:19 waga brzuch otyłość grub

22 maja Europejski Dzień Otyłości - przypomina Akademia NFZ. Występowanie nadwagi i otyłości wzrasta dramatycznie na całym świecie i dotyczy zarówno dzieci jak dorosłych. Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem występowania nadwagi i otyłości w populacji dorosłych. W dobie epidemii i izolacji społecznej wielu ekspertów zwracało uwagę, że długotrwałe siedzenie w domu może wpłynąć na wzrost nadwagi.

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a jeden na czterech jest otyły! Szacuje się, że w 2025 r. otyłych będzie 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

Problem nadwagi i otyłości dotyczy również dzieci i młodzieży. Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością.

Dlaczego wzrasta liczba otyłych dzieci? Powodem jest nieprawidłowa dieta i dynamiczny wzrost konsumpcji przekąsek (słonych, słodkich). Aż 99 proc. dzieci w wieku przedszkolnym spożywa je regularnie. Kolejny problem stanowią słodzone napoje. W diecie dzieci brakuje też warzyw i owoców, a posiłki jedzone są nieregularnie. Duże zagrożenie stanowi także ukryty, ale zdradliwy cukier. 

oprócz diety, na rosnąca otyłość wpływa także brak ruchu i coraz więcej czasu, jaki dzieci spędzają przed komputerem, tabletem czy telefonem.

Dlaczego otyłość i nadwaga są groźne?

Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci oraz wystąpienia chorób takich jak nowotwory złośliwe, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego).

Akademia NFZ zwraca uwagę, że istnieje też bardzo niebezpieczna postać otyłości ukrytej, która polega na gromadzeniu się dużej ilości tkanki tłuszczowej w narządach jamy brzusznej, a nie bezpośrednio pod skórą. To syndrom TOFI: „thin outside – fat inside”, czyli szczupły z zewnątrz, a otyły w środku. 

​W walce z otyłością niezwykle ważna jest aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Każdy może skorzystać z darmowego portalu żywieniowego diety.nfz.gov.pl https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php. Znaleźć tam można plany żywieniowe oparte diecie DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), uważanej za najzdrowszą dietę świata, zalecaną przez polskie i światowe towarzystwa medyczne m.in. diabetologiczne i kardiologiczne. 

Źródło: Akademia NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz