Minister Zdrowia dla PZ o odmrażaniu list refundacyjnych

25 Maja 2020, 12:20

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Polityki Zdrowotnej pierwszy raz skomentował zamrożenie list refundacyjnych w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa. Nie wykluczył zmiany terminów w tym obszarze.

 

 

Polityka Zdrowotna: Panie Ministrze, dlaczego zamrozili Państwo listy refundacyjne? 

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia: Doszliśmy do sytuacji w zeszłym roku, że co chwilę były bardzo daleko idące zmiany. Jak popatrzymy na historię list refundacyjnych, to w poprzednich kadencjach te nowe zdarzenia na listach były niezwykle rzadkie. My wprowadzaliśmy dość dużo zmian, dużo nowych substancji i leków. Chcemy to ustabilizować. Po drugie, każda zmiana jest niezwykle kosztowna i nie wiedzieliśmy też w lutym i w marcu, jak będziemy funkcjonowali. Tutaj znowu wracam do COVID-u. Jeżeli by się okazało, że mamy model włoski i Armagedon w Polsce, pełno osób zmarłych, to trudno w takich warunkach podejmować decyzje refundacyjne na kolejne dwa lata. Kiedy nie wiemy, czy za chwilę nie zawali się połowa gospodarki, tak jak we Włoszech, gdzie mówi się, że cofnęli się o jakieś 20 lat, nie rozważa się decyzji innych niż te z zakresu walki z epidemią.

To może lipcowa lista zostanie odmrożona?

To jest bardzo prawdopodobne. Decyzja zapadnie w ciągu dwóch tygodni. Obecnie wygaszamy ognisko w kopalniach, które jednak rzutuje na statystyki i będziemy mogli podać bardziej odważne decyzje.

To realny scenariusz?

Tak. Rozmawiamy już o tym, także z firmami farmaceutycznymi. Powinniśmy to zrobić, bo wiem, że czekają już różne leki.

Polecamy:

Cały wywiad z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz