KO składa wnioski o wotum nieufności wobec Ministra Zdrowia

25 Maja 2020, 11:13

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności wobec trzech szefów resortów: ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej lider PO Borys Budka.

Jak mówił B. Budka, wnioski o wotum nieufności składane są "wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy, którzy domykają swego rodzaju układ zamknięty, pozwalający tym ministrom pozostać bezkarnymi". Podkreślał, że rządzący powinni być poza wszelkimi podejrzeniami. Jak przekonywał, "ludzie ci nawet czas pandemii wykorzystują do tego, aby w sposób nieuczciwy bogacić się, dzięki swoim koneksjom, układom - budować swoje majątki". Dodał, że politycy PiS przywykli do tego, aby ukrywać swoje majątki przepisując je na osoby najbliższe.

- Afera Szumowskiego pokazuje, że tu nie chodzi tylko o ministra zdrowia i niejasne powiązania rodzinne i robienie interesów przez jego najbliższych, ale, że państwo nie działa w obszarze służb i w obszarze prokuratury. To koledzy z rządu powinni wyjaśniać te afery, stać na straży uczciwości i czystości ludzi władzy" - mówił B. Budka.

- Dlatego dziś Koalicja Obywatelska składa trzy wnioski o wotum nieufności. To wotum nieufności wobec ministra Szumowskiego, który postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej w związku z kolejnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi jego rodziny i jego wcześniejszych interesów - wyjaśnił B. Budka.

Barbara Nowacka, podkreślała z kolei, że "pod smutnymi oczami ministra (Ł.Szumowskiego) kryły się niejasności w oświadczeniach majątkowych, nadużycia takie jak np. w NCBiR, spółki firmy brata, cała seria oszustw i niejasności, które minister firmował i o których mógł wiedzieć". Wypominała sprowadzenie maseczek bez atestów, brak w styczniu przygotowań do ewentualnej epidemii, niejasne komunikaty ws. noszenia maseczek, prowadzenie "dziwnych interesów".

Jeżeli chodzi o Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusza Kamińskiego, koalicja zarzuca mu "nienależyte prześwietlanie majątku osób najważniejszych", a także użycie policji do "brutalnego ograniczenia praw i swobód obywatelskich".

Zaś powodem wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro jest to - jak wyjaśniał B. Budka, że "ponosi on polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy i za to, że prokuratura wykorzystywana jest do politycznych celów".

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz