Medycy pracujący przy COVID-19 szybciej wrócą do pracy z innymi pacjentami

25 Maja 2020, 13:01 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

Medycy mający bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem nie będą musieli odczekać 14 dni, aby wrócić do pracy z innymi pacjentami, jednak pod warunkiem uzyskania ujemnego wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - przewiduje projekt rozporządzenia MZ, który trafił w poniedziałek do ogłoszenia.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.

Jak podkreśla MZ, "istnieje konieczność wprowadzenia mechanizmu umożliwiającego szybszy powrót do wykonywania zawodu dla tych osób".

Rozporządzenie z 28 kwietnia br. przewiduje, że dzień końcowy objęcia ograniczeniem zatrudnienia w innych placówkach, przypada nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na stanowisku określonym wykazem, czyli pracy z pacjentami z koronawirusem.

W myśl noweli rozporządzenia, pracownicy szpitali jednoimiennych lub oddziałów zakaźnych, gdzie leczono pacjentów z koronawirusem, będą mogli udzielać świadczeń innym pacjentom niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 bez zachowania czternastodniowej przerwy po udzielaniu świadczeń na stanowisku określonym wykazem stanowisk, jeżeli uzyskają ujemny wynik badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

MZ wskazuje, że dzięki temu pracodawcy inni niż szpitale jednoimienne lub z oddziałem zakaźnym do leczenia koronawirusa, będą mogli niezwłocznie korzystać z pracy pracowników objętych ograniczeniem.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz