Minister Zdrowia dla PZ o Krajowej Sieci Onkologicznej

25 Maja 2020, 15:39 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Epidemia koronawirusa wstrzymała wiele projektów zapowiadanych przez resort zdrowia. W rozmowie z Polityką Zdrowotną Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia jednak, że Krajowa Sieć Onkologiczna, która ruszyła z początkiem 2019 roku będzie rozbudowana. 

 

 

Polityka Zdrowotna: Ma Pan dzisiaj jako Minister Zdrowia nowe priorytety, które wynikają z doświadczenia pandemii? Wiemy, że największa śmiertelność w przypadku chorób współistniejących przy COVID-19 to nie układ oddechowy, ale choroby sercowo-naczyniowe, więc postawi Pan na kardiologię? Czy priorytety polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia się nie zmieniły?

Tutaj nic się nie zmieniło. Jeśli chodzi o onkologię, zawsze uważałem, że trzeba postawić na upowszechnienie Krajowej Sieci Onkologicznej i trzeba pójść z tym dalej. Choroby rzadkie zostały w dużym stopniu wprowadzone do finansowania, sieć leczenia udarów się sprawdziła – rzecz, której nie było w Polsce. Pozostaje jeszcze niewydolność serca, która jest plagą i tutaj trzeba będzie coś na pewno zrobić, ale to idzie opornie i jest skomplikowane. Ale te trzy elementy, które są największym problemem w Polsce; czyli onkologia, choroby sercowo-naczyniowe i ewentualnie właśnie choroby rzadkie to już działa. A oprócz tego jeszcze jakość. Wdrożyliśmy pierwsze programy jakości posiłków dla ciężarnych i to zdało egzamin i uważam, że powinno się w ogóle, nie jakimś gigantycznym kosztem przecież, wprowadzić ten standard powszechnie. Moglibyśmy wyeliminować te patologie. Będziemy to rozszerzać na kolejne grupy.

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia: Wspomniał Pan o Krajowej Sieci Onkologicznej, Panie Ministrze. Czy COVID-19 coś zmienił w Państwa planach, czy będzie przedłużony pilotaż?

Nie, nie. Idziemy do przodu. Pod koniec lata powinniśmy dołączyć kolejne województwa. Czyli nie przedłużamy pilotażu, tylko wprowadzamy program w pełnym wymiarze.

Krajowa Sieć Onkologiczna ruszyła na początku 2019 roku w formie pilotażu. Dotyczyła nowego modelu organizacji opieki onkologicznej w pięciu typach nowotworów.

Polecamy:

Cały wywiad z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz