Komisarz ds. Zdrowia UE o paszportach immunologicznych

26 Maja 2020, 11:12 lotnisko samolot

Unia Europejska nie może polegać na "paszportach immunologicznych" przy znoszeniu ograniczeń dot. turystyki zagranicznej - stwierdziła Komisarz ds. Zdrowia UE, Stella Kyriakides.

Komisarz stwierdziła, że choć obywatele UE "zasługują na przerwę, chwilę oddechu, szansę podróżowania i możliwość odwiedzenia rodziny i przyjaciół" to należy wcześniej upewnić się, że mogą to zrobić bezpiecznie. W tym kontekście - jak stwierdza- certyfikaty odporności na koronawirusa "nie są wiarygodne".

W jej ocenie, zamiast tego, należy położyć szczególny nacisk na zapewnienie środków zapobiegawczych, tj. utrzymanie dystansu społecznego, opracowanie „solidnych” strategii testowania; oraz zapewnienie opieki zdrowotnej dla zakażonych na odpowiednim poziomie, szczególnie w krajach, które są głównym celem destynacji turystów.

Równie ważne jest śledzenie kontaktów między turystami, choćby poprzez specjalne aplikacje - dodaje Stella Kyriakides. Zauważa, że powinny być one "interoperacyjne", aby ludzie mogli być ostrzegani o potencjalnej infekcji, niezależnie od tego gdzie się znajdują oraz od używanej aplikacji.

Decyzja o łagodzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, powinna być skoordynowana i podjęta dla  regionów o zbliżonej sytuacji epidemicznej - stwierdza Komisarz. W tym kontekście pozytywnie zaopiniowała model odmrażania turystyki zaproponowany przez kraje nadbałtyckie.

W ubiegłym tygodniu Litwa, Łotwa i Estonia poinformowały o zniesieniu ograniczeń dot. podróżowania i obowiązkowej kwarantanny dla obywateli klastra sąsiadujących krajów. Osoby powracające z innych regionów zagranicznych, nadal będą musiały poddać się izolacji.

źródło: Politico

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz