Reklama leków w czasie pandemii

26 Maja 2020, 10:41 telewizja reklama dziecko

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał natychmiastowego zaprzestania nadawania dwóch reklam produktów leczniczych. Obydwie reklamy wykorzystywały w sposób „wyjątkowo nieetyczny” , „rażący i godny potępienia” obowiązujący w Polsce stan epidemii.

Inspektor uznał obydwie reklamy za wykorzystujące w sposób „wyjątkowo nieetyczny"„rażący i godny potępienia” obowiązujący w Polsce stan epidemii „w związku z zakażeniem koronawirusem COVID-19 i związane z zaistniałą sytuacją uczucie lęku i zagrożenia w społeczeństwie”"

W obydwu sprawach GIF odstąpił od zapewnienia stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania argumentując, że załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego.

Wizualizacja nawiązująca do COVID

31 marca 2020 r. GIF wydał decyzję nakazującą spółce Aflofarm Farmacja Polska sp. z o.o. natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia reklamy produktu leczniczego Neosine Forte. Chodzi o sport telewizyjny, w którym - zdaniem GIF - wizualizacja "nawiązywała do koronawirusa".  Inspektor wskazał  Była to reklama skierowana do pacjentów w formie spotu telewizyjnego.

W spocie pokazano m.in. opakowanie Neosine Forte oraz wizualizację, zdaniem GIF, „nawiązującą do koronawirusa”. Animowany wirus stopniowo się zmniejszał i zanikał. Tym samym z ocenie Inspektora odbiorca reklamy wprowadzony zostaje w błąd przez przekaz, z którego można wywnioskować, że " produkt leczniczy Neosine Forte tabletki wykazuje skuteczność wobec zakażeń koronawirusem lub może chronić przed takim zakażeniem”. 

Zdaniem GIF, reklama ta w sposób nieetyczny wykorzystuje obowiązujący na terytorium RP stan epidemii i związane z nim poczucie lęku i zagrożenia w społeczeństwie. GIF podkreślił, że każda reklama zawiera co najmniej jeden komunikat, który szczególnie zapada w pamięci odbiorcy – a w przypadku przedmiotowej reklamy jest to grafika nawiązująca do koronawirusa.

(nie)Działa przeciwwirusowo i przeciwgorączkowo

2 kwietnia 2020 r. GIF wydał decyzję nakazującą spółce Tactica Pharmaceuticals sp. z o.o. natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia reklamy produktu leczniczego Gardimax Medica Spray i Dektac. Chodzi o reklamę w formie ulotki zatytułowanej "zdystansuj wirusa w 5 krokach". Była to reklama skierowana do farmaceutów i lekarzy.

„Dwa spośród zalecanych przez podmiot prowadzący reklamę pięciu kroków do zdystansowania wirusa są fałszywe: produkt leczniczy Gardimax Medica Spray nie zwalcza wirusów, a produkt leczniczy Dektac tabletki powlekane 25mg nie zwalcza gorączki, która jest częstym objawem infekcji wirusowej”.

Również i w tym przypadku GIF uznał, że reklama jest prowadzona w sposób nieetyczny, wykorzystując obowiązujący na terenie RP stan epidemii i zaistniałą sytuację uczucia lęku i zagrożenia w społeczeństwie. 

źródło: Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, na podstawie opracowania r.pr. Natalia Łojko, Katarzyna Anysz 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz