Ł. Szumowski: w ciągu 30 dni więcej szczegółów ws. Refundacyjnego Trybu Rozwojowego

26 Maja 2020, 12:09 lek produkcja leków remdesivir gilead leki

Krajowi producenci leków nie kryją zadowolenia w związku z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który w rozmowie z Polityką Zdrowotną zapewnił, że "w ciągu 30 dni powinna się rozstrzygnąć forma Refundacyjnego Trybu Rozwojowego".

Przypomnijmy, że w rozmowie dla Polityki Zdrowotnej minister zdrowia Łukasz Szumowski zapytany o to kiedy resort zaproponuje konkretne rozwiązania w obszarze Refundacyjnego Trybu Rozwojowego mówił:

To ruszyło dosyć intensywnie u nas. Myślę, że w ciągu 30 dni powinna się rozstrzygnąć forma RTR. Zaproponujemy legislację. To nie będzie prosta formuła gotówkowa, że firma inwestuje, to my jeszcze dosypujemy pieniędzy, ale na przykład stabilność i długość decyzji refundacyjnych, czy ułatwienia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

Krajowi producenci leków od marca dyskutują z Ministerstwem Zdrowia nad koncepcją tzw. RTR Plus.  Mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostęp do środków leczniczych polskich pacjentów oraz zapewnić "ochronę krajowych producentów leków przed skutkami epidemii". Związek argumentuje potrzebę proponowanych rozwiązań, wzrostem cen surowców oraz narzędzi do produkcji leków, kłopotami z transportem oraz problemami związanymi z utrzymaniem ciągłości produkcji. 

W ocenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), RTR Plus jest prostym, gotowym rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie produkcji leków w Polsce, które można wdrożyć natychmiast. Wprowadzenie RTR Plus nie pociąga żadnych dodatkowych kosztów dla NFZ, nie spowoduje też wzrostu cen leków w aptekach. Jednocześnie RTR Plus zagwarantuje niezbędne poczucie stabilizacji firmom, dla których Polska jest centralnym obszarem działań. Nie ma obecnie w obiegu publicznym innego rozwiązania, które tak mocno budowałoby skłonność firm farmaceutycznych do inwestycji w Polsce.

- RTR Plus jest w naszym przekonaniu pierwszym, kluczowym krokiem na drodze ku odzyskaniu przez Polskę suwerenności lekowej. Na końcu tej drogi jest uniezależnienie się od dostaw substancji czynnych z Azji. Wprowadzenie RTR Plus przyczyni się też do zachowania miejsc pracy w naszej branży, co jest szczególnie istotne w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Na czym polega RTR Plus?

Podstawowe założenia RTR Plus to:

  • zwolnienie z renegocjacji decyzji refundacyjnych – uprawnienie do automatycznego przedłużania refundacji w cenach zgodnych z art. 13 ust 6a Ustawy refundacyjnej,
  • ustalanie cen dla produktów po raz pierwszy wchodzących do refundacji na poziomie cen progowych zdefiniowanych w art. 13 ust. 6 Ustawy refundacyjnej,
  • zwolnienie firm objętych rozwiązaniem z paybacku.

RTR Plus jest też bardzo elastycznym narzędziem i można je łatwo dostosować do potrzeb państwa w danym okresie. To

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, rząd będzie decydował, ile leków musi produkować dana firma w Polsce, aby zostać objęta programem. Program nie wyklucza premiowania rodzimych firm kupujących licencje zagranicą. - Proces ten zapewnia realny transfer technologii i rozwój. Przynosi więc korzyści dla naszej gospodarki i państwa, w przeciwieństwie na przykład do badań klinicznych prowadzonych przez zagraniczne koncerny w Polsce - czytamy w komunikacie PZPPF

- RTR Plus nie jest mechanizmem wykluczającym, więc firmy, które nie inwestują w Polsce, a jedynie sprzedają na naszym rynku leki nie powinny się go obawiać. Instrument obejmie bowiem każdego wytwórcę, który zechce produkować w Polsce leki – podkreśla Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Liczymy na dalszy, dobry dialog z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rozwoju. Wierzymy, że dzięki przyspieszeniu prac, z jakim mamy dziś do czynienia, będziemy mogli sprawnie zrealizować zapowiedziane przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dynamiczne zwiększenie rodzimej produkcji leków. Większa produkcja w Polsce to z kolei niezbędny krok do osiągnięcia opisanego w zatwierdzonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę Strategii Bezpieczeństwa Narodowego poprawy dostępności produktów leczniczych o udowodnionej skuteczności, jakości i bezpieczeństwie – dodaje Krzysztof Kopeć.

 

 źródło: PZPPF

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz