MZ: jesteśmy gotowi na drugą falę epidemii

26 Maja 2020, 12:40 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

 Resort ostrzega, że jesienią, kolejnej epidemii grypy może towarzyszyć nawracająca fala zakażeń koronawirusem. "Mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wirus powróci - zapewnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Jak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, jesienią "powrócą zakażenia koronawirusem" czemu towarzyszyć będzie nawrót zakażeń grypy. -Koincydencja tych dwóch wirusów na pewno będzie dla nas groźna - zaznaczył rzecznik MZ.

- Mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wystąpi nawrót koronawirusa.  Wszystkie te kroki, które musimy uczynić, jeżeli wirus znowu powróci, my mamy już przetestowane - zapewnił rzecznik resortu zdrowia zapytany o to czy jesteśmy gotowi na nawrót epidemii obu chorób.

- Mamy przetestowane powoływanie szpitali jednoimiennych, gdzie w tym momencie powoli wygaszamy przynajmniej w zakresie liczby łóżek dostępnych w każdym szpitalu jednoimiennym (...) mamy w każdej chwili możliwość przywrócenia pełnego dostępu do łóżek w tych szpitalach (...) mamy blisko 130 działających laboratoriów o przepustowości ponad 30 tys. próbek na dobę (...) mamy też przetestowane powoływanie izolatoriów - wymieniał Wojciech Adnrusiewicz.  

Czy będzie ponowny lockdown?

Zapytany przez Politykę Zdrowotna minister Łukasz Szumowski o to czy planowane jest ponowna izolacja kraju w przypadku nawrotu fali epidemii jesienią, odpowiedział:

Myślę, że takiego dużego lockdownu nie potrzebujemy(...) Mamy narzędzia do testowania. Mamy przygotowaną sieć szpitali, wszyscy wiedzą, co mają robić. To jest zupełnie inna sytuacja niż była na początku tej epidemii. Działaliśmy w nieznanym. Nie było laboratoriów, nie było testów przecież. A teraz mamy w granicach 130 laboratoriów.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz