Kiedy nowelizacja ustawy refundacyjnej?

26 Maja 2020, 14:42 Maciej Miłkowski

Projekt noweli ustawy refundacyjnej jeszcze przed wakacjami trafi do konsultacji? - taką nadzieję wyraził we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że w drugiej kolejności do konsultacji - już po wakacjach - trafić miałby projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Z kolei ustawa o zawodzie farmaceuty, której pierwsze czytanie rozpoczęto we wtorek w Sejmie - według M.Miłkowskiego - mogłaby zostać uchwalona jeszcze w czerwcu.

- Czekamy na możliwość przedstawienia projektu do konsultacji. Cały czas nie mam decyzji, kiedy to może zostać uruchomione - stwierdził wiceminister M.Miłkowski podczas webinarium Pracodawców RP pytany o nowelizację ustawy refundacyjnej.

- Może przed wakacjami się uda dać to do konsultacji - wyraził nadzieję i przekonywał, że wakacje są dobrym okresem na szerokie konsultacje takiego projektu.

Przyznał, że "w wielu zakresach wiele grup oczekuje tej zmiany; i stowarzyszenia pacjentów, i firmy farmaceutyczne, bo od początku nie było istotnej zmiany w tej ustawie".

Jak wyjaśnił wiceminister, planowane są m.in. zmiany dotyczące programów lekowych, ponieważ "cały czas są problemy związane z blokowaniem kolejnych uczestników" przez firmy, które już są w programie lekowym. - Na pewno zmienimy ustawę w tym zakresie tak, aby to Ministerstwo Zdrowia miało ostateczny głos w kwestii programów lekowych - stwierdził M.Miłkowski.

Dodał, że planowane zmiany idą w tym kierunku, "aby decyzja refundacyjna nie zawierała opisu programu lekowego". 

Prawo farmaceutyczne 

Z kolei pytany o nowelizację Prawa farmaceutycznego odparł: "Będzie w drugiej kolejności, po ustawie refundacyjnej, czyli pewnie po wakacjach".

Jak przyznał, jest tam "bardzo dużo do zrobienia", a Inspektor Farmaceutyczny przedstawił listę istotnych elementów do zmiany.

M.Miłkowski podkreślił, że jest dużo problemów w zakresie m.in. łańcucha dystrybucji, współpracy z hurtowniami.

- Musimy tak to zapisać, aby było większe bezpieczeństwo pacjentów w tym zakresie - podkreślił wiceminister. Dodał, że chodzi m.in. o obligatoryjne zwroty leków czy wycofania leków z powodów jakościowych.

Ustawa o zawodzie farmaceuty

Wiceminister odniósł się też do pytań o ustawę o zawodzie farmaceuty i zaznaczył, że to najważniejsza ustawa dla farmaceutów, którzy nie mieli - tak jak lekarze czy pielęgniarki - swojej ustawy. - To grupa fachowego personelu medycznego po pełnych studiach - dodał.

Przypomniał, że pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty zaplanowano właśnie na wtorek na godz. 13.00 na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. - Być może w czerwcu ustawa już zostanie uchwalona - wyraził nadzieję wiceminister.

Jednocześnie zapowiedział, że zapisy o Farmaceutycznych Egzaminach Weryfikacyjnych na ten moment nie zostaną z niej usunięte.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz