M.Miłkowski o wcześniejszym odmrożeniu list refundacyjnych

26 Maja 2020, 16:03

Technicznie i prawnie nie widzę na dziś takiej możliwości - stwierdził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski we wtorek pytany o możliwość wcześniejszego odmrożenia listy refundacyjnej i wydanie nowego obwieszczenia w lipcu, zamiast we wrześniu. W związku z epidemią koronawirusa marcowa lista refundacyjna została przedłużona do września.

Jak zapewniał M. Miłkowski resort zdrowia oraz AOTMiT pracują cały czas. - Mamy dużo kontynuacji decyzji refundacyjnych. Mamy też dużo trudnych kontynuacji (...) Mamy do nich pewną historię, wiedzę jak wygląda efektywność leczenia tymi lekami w programach lekowych, co jest istotne przy podejmowaniu decyzji o przedłużeniu - mówił M.Miłkowski podczas webinarium Pracodawców RP. Dodał, że jest także trochę nowych leków do wprowadzenia, z których część została przyjęta jeszcze przed pandemią.

- W tym tygodniu zaczęliśmy wydawać decyzje refundacyjne, które były wstrzymane. Będziemy mieli więc już dużo decyzji pozytywnych wydanych przed ogłoszeniem listy we wrześniu - mówił wiceminister.

Jak podkreślał, ze względu na ewentualny wpływ koronawirusa na finansowanie systemu ochrony zdrowia resort zdrowia będzie uważnie przyglądał się decyzjom kontynuacyjnym.

- Wiem, że sytuacja jest trudna, ale branża farmaceutyczna to jedna z niewielu branż, która nie straciła na sytuacji COVID-u - ocenił M.Miłkowski. Jak dodał, popyt jest nadal duży i branża farmaceutyczna nie straciła.

Finansowanie leków bez dużych wzrostów

Jednocześnie przyznał, że nie można spodziewać się, że będzie następował taki wzrost wydatków ministerstwa zdrowia na leki, jak dotychczas. - Średnio wzrost w ostatnich latach był na programy lekowe na poziomie 15 proc. Będzie trudno utrzymać tę tendencję wzrostową - stwierdził M.Miłkowski. Przypomniał, że w marcu weszło do refundacji wiele nowych leków. 

Wiceminister podkreślał jednocześnie, że "na pewno nie możemy dopuścić, by na leki było mniej niż w roku ubiegłym". - Jeszcze nie jesteśmy w stanie ocenić całokształtu wydatków - mówił i przekonywał, że nie dopuści do tego, by w 2020 roku wydatki refundacyjne nominalnie były niższe niż w 2019 r.

Leki dla dużych populacji

Pytany o wprowadzanie do refundacji leków dla dużych populacji, przypomniał, że takie leki m.in. w cukrzycy weszły niedawno i obecnie są realizowane. - Będziemy się starali to, co uzyska pozytywne oceny AOTMiT i komisji ekonomicznej, będziemy starali się uwzględnić. Nie mamy dodatkowych środków, więc będziemy musieli zmieścić się w tym, co mamy - mówił wiceminister.

Jak mówił, refundacja leków dla dużych populacji dotyczy pacjnentów z rakiem płuca, rakiem piersi czy czerniakiem. - To są duże populacje, gdzie musimy bardzo głęboko przemyśleć, bo to duże populacje z dużymi kosztami na jednego pacjenta. To często koszty przekraczające rocznie 200 tys. zł na pacjenta - dodał.

Leki innowacyjne

- Zdecydowana większość decyzji kontynuacyjnych będzie raczej pozytywna - mówił M.Miłkowski. - Jeżeli chodzi o leki generyczne, to te, które zmniejszają koszty systemu ochrony zdrowia, są przez  nas chętnie przyjmowane - podkreślił i dodał, że MZ jest w stanie cały wniosek przeprocedować w ciągu 2 miesięcy i jest otwarty na kolejne wnioski od firm.

Pytany o innowacyjne leki, przyznał, że "na pewno będą nowe wskazania dla leków, które już są w refundacji". Jednocześnie dodał: "Na pewno będą leki zupełnie nowe, ale tak jak powiedziałem, z dużą ostrożnością".

Jak mówił, na pewno łatwiej będzie wydać pozytywną decyzję refundacyjną w przypadku leków, "które będą miały wszystkie pozytywne decyzje: i Rady Przejrzystości, i prezesa AOTMiT, i komisji ekonomicznej".

Czy możliwa lista lipcowa?

M.Miłkowski odniósł się też do ewentualnej możliwości wcześniejszego odmrożenia list refundacyjnych i opublikowania listy już w lipcu, zamiast we wrześniu. Takiej możliwości w wywiadzie dla Polityki Zdrowotnej nie wykluczył minister zdrowia Łukasz Szumowski Minister Zdrowia dla PZ o odmrażaniu list refundacyjnych

- Jutro ostatnie posiedzenie Sejmu i nie zostały przedstawione zmiany prawa w tym zakresie - stwierdził M. Miłkowski. Dodał, że resort pracuje obecnie nad nowymi rozwiązaniami m.in. listą bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

- Technicznie i prawnie nie widzę na dziś takiej możliwości - ocenił M.Miłkowski pytany o możliwość wydania listy w lipcu.

Dodał, że resort zdrowia wczoraj wydał pierwsze decyzje dla leków refundowanych i są one przygotowane na wrzesień. - One są ostateczne i nie możemy ich już cofnąć na lipiec - podkreślił.

 

Wyroby medyczne - czy będzie zmiana limitów?

Wiceminister na pytanie o plany dotyczące wyrobów medycznych, wyjaśniał, że jeśli chodzi o te szpitalne, to "nowe zastawki, stenty, kardiomonitory są sprzedawane jako część JGP w szpitalach". Dodał, że jeżeli ceny tych wyrobów są elementem ceny produktu ostatecznego, czyli całej procedury, a nowe wyroby wchodzą, wypychając stare.

Z kolei mówiąc o wyrobach na zlecenie, M.Miłkowski ocenił, że są potrzebne zmiany. - Limity w zakresie wyrobów medycznych nie zmieniły się od dawna, a ceny poszły w górę. Tutaj na pewno potrzebne są istotne środki finansowe - uważa wiceminister. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz