Przygotowania do RTR: NFZ analizuje dane o produkcji leków refundowanych

26 Maja 2020, 16:30 leki

Mamy już informacje od przemysłu polskiego o tym, jak wygląda produkcja leków refundowanych - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że dane od firm zostały przekazane do analityków z Centrali NFZ. Analiza tych danych ma posłużyć do zaproponowania modelu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, na który czekają producenci leków.

Jak mówił M.Miłkowski podczas wtorkowego webinarium Pracodawców RP resort zdrowia poprosił producentów leków obecnych na listach refundacyjnych o dane dotyczące sprzedaży leków produkowanych na terenie Polski i takie dane otrzymał od większości tych firm. Wyjaśnił, że chodziło m.in. o dane dotyczące produkcji z wyłączeniem pakowania oraz to, czy w tych lekach jest wykorzystywane API produkowane w Polsce.

Analitycy z Narodowego Funduszu Zdrowia zrobili na podstawie tych danych analizy. Jak ocenił, analizy te są niezwykle ciekawe i posłużą do przygotowania modelu RTR w Polsce tak, aby zabezpieczyć populację w leki produkowane w Polsce.

Wskazywał, że leki produkowane w Polsce tylko w części trafiają do polskich pacjentów, a jest wiele fabryk produkujących leki wyłącznie na eksport. Jednak jak mówił, cieszy każda inwestycja.

Wiceminister przyznał, że projekt wprowadzenia RTR jest już długo procedowany.

Leki w Europie

M. Miłkowski pytany o strategię bezpieczeństwa lekowego w Europie, przypomniał, że taka dyskusja toczy się w komisji europejskiej. Jak mówił, zaburzenia w łańcuchu dystrybucji widać było jeszcze przed pandemią koronawirusa, a cała Europa jest uzależniona od produkcji leków w Chinach i Indiach. - Unia planuje odbudowę sektora farmaceutycznego. Czekamy na to, bo mamy polski sektor farmaceutyczny, gdzie jest produkcja i na polski rynek, i na rynek globalny - dodał.

- Życzyłbym sobie, aby UE wsparła całą branże farmaceutyczną, bo widać że to branża strategiczna, której nie można pozbywać się w całości poza UE - podkreślił M. Miłkowski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz