27 maja – Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 Maja 2020, 10:27 diagnostyka biotechnologia laboratorium badania

27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska podkreśla, że diagności i badania, które wykonują, odgrywają w systemie ochrony zdrowia ważną rolę, co szczególnie pokazała pandemia koronawirusa. W Polsce jest obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.

 - Od początku marca całe społeczeństwo jest codziennie informowane przez Ministerstwo Zdrowia o naszej pracy – podawane są liczby wykonanych testów w kierunku SARS-CoV-2, co pokazuje jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają diagności laboratoryjni i badania, które wykonują. Za każdym testem kryje się praca zespołu pracowników medycznego laboratorium diagnostycznego, w którym diagnosta laboratoryjny, który interpretuje i autoryzuje uzyskane wyniki odgrywa kluczową rolę. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom medycznych laboratoriów za ich zaangażowanie – wskazuje A.Niewiadomska.

Przy okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego prezes KRDL powiedziała, że życzy sobie i wszystkim diagnostom, żeby zawód ten był wreszcie traktowany na równi z innymi zawodami medycznymi. 

- Niestety przez lata nic w tej kwestii się nie zmienia. Praca diagnostów laboratoryjnych nadal nie jest wynagradzana stosownie do posiadanych kwalifikacji. Średnie zarobki diagnostów wynoszą 2,5-3,5 tys. zł. Podwyżki wynagrodzeń, jakie diagności otrzymują w ostatnich latach są raczej symboliczne i w związku z tym nie możemy mówić o godnej płacy za naszą odpowiedzialną pracę. Ta pandemia pokazała, że bez zawodu diagnosty laboratoryjnego system nie istnieje, dlatego apelujemy do rządzących nie o oklaski, tylko godziwe zarobki – tłumaczy A.Niewiadomska.

- Życzę wszystkim diagnostom laboratoryjnym wytrwałości w codziennej pracy, szacunku i uznania od pacjentów, pracodawców i współpracowników. Życzę siły i zdrowia oraz satysfakcji z wykonywania swojej pracy. Dziękuję za pracę pełną pasji i zaangażowania. Serdeczne życzenia kieruję też do techników analityki medycznej, asystentów, pomocy laboratoryjnych i rejestratorek, którzy wspólnie z diagnostami tworzą zespoły medycznych laboratoriów diagnostycznych i z równym zaangażowanie pracują na rzecz zdrowia Polaków - życzy diagnostom laboratoryjnym z okazji ich święta prezes KRDL.

O roli diagnostów w systemie pisaliśmy m.in. tutaj Diagności: Na co dzień narażamy zdrowie badając bardzo groźne patogeny

27 maja to nie data przypadkowa. W tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. W tym roku, dzięki pandemii koronawirusa, wszyscy wiedzą co to jest reakcja RT-PCR, a bardziej dociekliwi interesują się jakie geny wirusa są wykrywane przez diagnostów laboratoryjnych.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce. Obecnie w Polsce jest ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.

Źródło: KIDL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz