Sieci apteczne czy apteki indywidualne - kto dał więcej?

27 Maja 2020, 15:26 pieniądze

Do sieci aptecznych należy 43 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce, 57 proc. to apteki indywidualne. Mimo to, tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, czyli dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Do sieci aptecznych należy 43 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce, 57 proc. to apteki indywidualne. Według danych liczbowych najwięcej, bo aż 214 z nich, to sieci posiadające od 5 do 9 aptek, kolejne 93 firmy posiadają od 10 do 19 aptek. 32 sieci apteczne posiadają od 20 do 49 aptek, 11 od 50 do 99. Zaledwie 9 sieci posiada powyżej 100 aptek na terenie Polski. 

Zaledwie 5 sieci aptecznych posiada kapitał zagraniczny. Do sieci tych należy 6,7 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce

Ile wpłaciły apteki do budżetu państwa?

Według danych firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w 2019 roku sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa ponad 1,27 mld zł. To dwa razy więcej niż apteki indywidualne, które wpłaciły ponad 572 mln zł . 

W 2019 roku apteki sieciowe zapłaciły ponad 213 mln zł podatków dochodowych, wobec 161,5 mln zł podatków dochodowych zapłaconych przez apteki indywidualne.

Wśród aptek sieciowych ponad 42 proc. aptek płaci podatek dochodowy PIT, a wśród aptek indywidualnych blisko 14 proc. płaci podatek CIT.

Największe daniny publiczne sieci apteczne ponoszą z tytułu wynagrodzeń pracowników – w ubiegłym roku stanowiły one ponad 1 mld zł. Wynika to m.in. z faktu, że sieci apteczne w przeliczeniu na statystyczna aptekę, zatrudniają więcej personelu. Apteki sieciowe zatrudniają 61 proc. wszystkich magistrów farmacji, i 65 proc. techników farmaceutycznych, pracujących w aptekach w Polsce. Analitycy PEX PharmaSequence zwracają także uwagę na poziom zarobków w aptekach, które statystycznie, w sieciach aptecznych okazują się wyższe.

Apteki sieciowe płacą średnio kierownikom aptek o prawie 24 proc. więcej niż apteki indywidualne, magistrom farmacji odpowiednio ponad 18 proc. więcej, a technicy farmacji w sieciach zarabiają średnio o ponad 7 proc. więcej, niż w aptekach indywidualnych.

 źródło: BCC, PEX PharmaSequence

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz