GIS wyda wytyczne ws. placów zabaw, kin, teatrów

28 Maja 2020, 12:07 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

Niedługo pojawią się zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dla samorządów dotyczące otwarcia od soboty placów zabaw dla dzieci - zapowiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wytyczne mają być wydane także dla kin i teatrów, które będą mogły wznowić działalność od 6 czerwca. 

W. Andrusiewicz pytany o otwarcie placów zabaw, podkreślał, że "zalecenie GIS niedługo się pojawią". Chodzi m.in. o wytyczne dla zarządców placów zabaw odnośnie dezynfekcji sprzętu.

Jak mówił rzecznik MZ, także na placach zabaw będzie obowiązywała zasada dystansowania, czyli zachowanie 2 metrów odstępu.  Jak mówił, jeżeli nie będzie to możliwe, wówczas należy nosić maseczki. Przypomniał, że maseczek nie muszą nosić dzieci do 4. roku życia. - Otwieramy place zabaw, ale liczymy na zdrowy rozsądek rodziców i że nie będzie kumulacji użytkowników - zaznaczył

Z kolei dopytywany o otwarcie od 6 czerwca kin i teatrów oraz sygnały od właścicieli kin, że nie zdążą się do tego czasu przygotować, podkreślał, że "nie ma obowiązku otwierania kin czy teatrów",  a jest to "możliwość". Również odnośnie zasad korzystania z kin i teatrów, wytyczne ma wydać GIS.

Sytuacja epidemiologiczna

W. Andrusiewicz podkreślał, że na liczbę nowych zakażeń "nadal rzutuje Śląsk, w dużej mierze rodziny górników". Jak mówił, wyniki dodatnie dotyczą przede wszystkim osób objętych już kwarantanną, dlatego prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa na Śląsku zostało znacznie ograniczone.

Dodał, że jeszcze dzić zapewne będzie ok. 100 przypadków ze Śląska, bo są raportowane kolejne wyniki. - Kończymy testować ostatnią z kopalń, ale tu już ognisk dużych nie ma - poinformował.

 Zaznaczył jednocześnie, że liczba zgonów jest w ostatnim czasie nieduża i to może napawać optymizmem. - Poza trzema województwami mówimy tak naprawdę o spadku zachorowań i liczymy, że od przyszłego tygodnia także w tych województwach wyniki zaczną spadać - wskazał.

W.Andrusiewicz wyraził nadzieję, że zamknięcie do końca bieżącego tygodnia aktualnych ognisk epidemii spowoduje, że "od przyszłego tygodnia powinniśmy mieć już w całym kraju spadek liczby zakażeń".

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz